Na czym polega terapia surdologopedyczna?

Terapia surdologopedyczna jest stosowana u dzieci, które mają problemy ze słuchem. Według badań Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu coraz więcej dzieci w Polsce ma wady słuchu. Przyczyną tego mogą być nieleczone infekcje, ale także mechaniczne uszkodzenia spowodowane na przykład zbyt głośnym słuchaniem muzyki. W walce z tym problemem pomaga terapia surdologopedyczna. Kim jest surdologopeda i na czym dokładnie polega takie leczenie?
/ 22.08.2013 15:13

Na niedosłuch cierpią coraz młodsze dzieci

Ze względu na to, że problem niedosłuchu dotyka najmłodszych, bardzo ważne jest, by rodzice nie przegapili pierwszych objawów choroby. – U dzieci do piątego miesiąca życia charakterystyczne objawy zaniku słuchu to na przykład brak gaworzenia czy brak reakcji na głośne dźwięki mówi dr Justyna Leszka, surdologopeda, dziekan Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu. –  W takim przypadku maluszek najczęściej nie rusza się, nie mruży oczu lub nie budzi się ze snu pod wpływem hałasu – dodaje. Natomiast u dzieci starszych zaobserwować można wyraźną niezdolność usłyszenia tego, co się do nich mówi. Pociecha często prosi o powtórzenie pytań lub konsekwentnie nie odpowiada na nie. Ma ograniczone słownictwo, zwykle też nie słyszy cichych dźwięków, na przykład tykanie zegarka. Najmłodsi z niedosłuchem mają często problemy z koncentracją, są roztargnieni i rozkojarzeni, a ich mowa jest niewyraźna. –  Dzieje się tak, ponieważ maluch uczy się mówić  poprzez naśladowanie otoczenia. Gdy jego słuch nie jest wyraźny, ciężko mu odpowiednio wykształcić mowę wyjaśnia dr Justyna Leszka. Takie objawy występujące u pociechy powinny skłonić rodziców do jak najszybszego kontaktu ze specjalistą z dziedziny logopedii.

Polecamy: Jakie mogą być przyczyny utraty słuchu?

Kim jest surdologopedia i jak wygląda terapia?

W przypadku niedosłuchu konieczne jest podjęcie terapii logopedycznej przy wsparciu surdologopedy. To specjalista, który posiada wiedzę umożliwiającą pomoc dzieciom z zaburzeniami i uszkodzeniami słuchu. Terapia pod jego okiem pozwala rozwijać sprawności językowe oraz korygować dźwięki, które są zniekształcane. – Surdologopeda uczy malucha mówić i rozumieć słowa, zdania i wyrażenia, a u większych dzieci stymuluje też rozwijanie umiejętność czytania czy pisania – mówi dr Justyna Leszka.

Ze względu na coraz większą powszechność tego problemu powstają kierunki studiów, które przygotowują do pracy z dziećmi dotkniętymi zaburzeniami. – Surdologopeda może pracować z osobami z zaburzeniami słuchu, szczególnie z dziećmi. Wykorzystuje przeróżne metody terapii, aby pomóc niedosłyszącym komunikować się z otoczeniem – mówi dr Justyna Leszka z WSEIiI. Absolwenci tego kierunku mogą pracować w zespołach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, przedszkolach, szkołach poradniach i wszędzie tam, gdzie znajdują się osoby niesłyszące i niedosłyszące. Surdologopeda ma nie tylko pomóc w odpowiednim kształtowaniu mowy, ale także dać dziecku poczucie bezpieczeństwa, akceptacji i pewności siebie. – Udział i zaangażowanie rodziców w proces terapii mowy ma ogromne znaczenie dla jej powodzenia. Dobrze jest, gdy rodzice stosują się do zaleceń logopedy, współpracują z nim i systematycznie wykonują ćwiczenia. Dzięki temu dzieci dużo szybciej kończą terapię i skuteczniej pozbywają się zaburzeń – podsumowuje dr Justyna Leszka z WSEIiI.

Źródło: Materiały prasowe LTM Communications/ (dr)

Zobacz także: Słuch - kluczowe ogniwo komunikacji a dzieci