Możliwe powikłania po zabiegu wyłonienia stomii u noworodka

Jakie powikłania mogą wystąpić po zabiegu wyłonienia stomii u noworodka? Na co trzeba uważać? Jak dbać o woreczek stomijny?

powikłania po wyłonieniu stomii

Fot. Fotolia

Powikłania po zabiegu wyłonienia stomii u noworodka

Znajomość problemów które mogą pojawić się w związku z wyłonioną stomią, znacznie ułatwia  opiekę nad dzieckiem. Problemy te mogą pojawić się zarówno w pierwszych dniach po operacji, jak i kilka miesięcy po zabiegu. Powikłania, które mogą wystąpić po operacji to:

  • obrzęk,
  • niedokrwienie z martwicą stomii,
  • przepukliny stomijne,
  • zakażenia rany okołostomijnej.

Błona śluzowa jelita jest bardzo delikatna, dlatego szczególnie trzeba chronić ją przed urazami. W innym wypadku może dojść także do krwawienia ze ściany wyłonionego jelita. Do późniejszych powikłań można zaliczyć:

  • odparzenia skóry wokół stomii,
  • rozejście się rany wokół przetoki,
  • zwężenie przetoki,
  • wypadanie błony śluzowej przetoki.

Wielu powikłań związanych z wyłonieniem przetoki jelitowej pozwala uniknąć codzienna i prawidłowa pielęgnacja dziecka. Podstawą zabezpieczenia stomii jest woreczek stomijny.

Źle dobrany sprzęt stomijny i wyciekająca treść jelitowa może być przyczyną podrażnienia skóry wokół stomii.

Zobacz także: Kiedy u noworodka wyłania się stomię?

Jak zapobiegać powikłaniom po zabiegu wyłonienia stomii?

"Rodzice mogą zapobiegać powikłaniom poprzez dbanie o higienę i właściwą pielęgnację przetoki, unikanie urazów wyłonionego jelita, zachowanie czystości tej okolicy.  Przy tym wszystkim nie mogą zapominać także o czystości własnych rąk. Aby nie powodować odparzeń, sprzęt stomijny powinien być szczelnie przyklejony na dokładnie osuszoną skórę.

W razie wystąpienia odparzeń poleca się przed jego założeniem stosowanie pasty osłaniającej lub pierścieni uszczelniających" – mówi prof. Elżbieta Gawrych z Katedry i Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Onkologicznej PUM w Szczecinie, współpracująca z kampanią „STOMAlife. Odkryj stomię”.

Podciekanie treści jelitowej może być na przykład przyczyną pojawienia się wyprysku kontaktowego i alergii. Najczęściej objawia się on zaczerwienieniem i pieczeniem skóry wokół stomii, na co dziecko reaguje płaczem. W wyniku zakażenia i stanów zapalnych następuje zwężenie stomii wokół wyłonionej przetoki, dla którego charakterystyczne jest wydalanie „ołówkowatego” stolca i niepokój dziecka.

Jak rozpoznać powikłania po zabiegu wyłonienia stomii?

Powodem do niepokoju dla rodziców może być brak stolca w przetoce lub wzdęcia brzuszka. Mogą one sygnalizować niedrożność jelit. W przypadku powikłań, z którymi rodzice nie są w stanie sobie poradzić powinni zgłosić się do pielęgniarki stomijnej lub lekarza prowadzącego dziecko po zabiegu operacyjnym. Kontrole ambulatoryjne z dzieckiem powinny odbywać się co 2 tygodnie, ale w razie konieczności i w zależności od zaleceń lekarza, mogą odbywać się częściej.

Nie można bagatelizować żadnych niepokojących oznak powikłań. Już w przypadku odparzeń rodzice mogą zasięgnąć konsultacji lekarskiej bądź pielęgniarskiej. Ilość preparatów służących do pielęgnacji skóry wokół stomii jest duża, a ich dobór zależy też od rodzaju uszkodzeń skóry. Także leczenie tego typu podrażnień powinno być prowadzone pod kontrolą medyczną.

StomaLife

Źródło: Materiały kampanii "STOMAlife. Odkryj stomię"

Zobacz także: Jak pielęgnować skórę noworodka po zabiegu wyłonienia stomii?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)