Szacuje się, że u dzieci z zespołem Downa szansa na zachorowanie na białaczkę do 5.roku życia jest kilkudziesiąt razy wyższa niż u innych dzieci/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Mowa dziecka z zespołem Downa

Mowa u dziecka z zespołem Downa zawsze w pewnym stopniu będzie odbiegać od norm. Oczekiwania rodziców dotyczące wzorcowego przebiegu rozwoju mowy nie mogą być spełnione. Jak wygląda mowa dziecka z zespołem Downa? Co należy o niej wiedzieć?
/ 08.02.2012 09:07
Szacuje się, że u dzieci z zespołem Downa szansa na zachorowanie na białaczkę do 5.roku życia jest kilkudziesiąt razy wyższa niż u innych dzieci/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Zespół Downa związany jest z uszkodzeniem tkanki mózgowej, które powoduje u dzieci obniżenie sprawności intelektualnej, a także zaburza funkcjonowanie grup mięśni różnych narządów. Dla mowy najważniejsze jest działanie warg i języka, podniebienia, krtani czy mięśni twarzy.

Co wpływa na wadliwą mowę u dzieci z zespołem Downa?

Zaburzenia mowy u dzieci z zespołem Downa uwarunkowane są anatomicznie, tzn. specyficzną dla tego zespołu budową  organów mowy. Ich nieprawidłowa konstrukcja blokuje możliwość normalnego zachowania w procesie wytwarzania mowy. Jeśli dziecko ma przerośnięty język, to niewykonalne jest ułożenie go, by w precyzyjny sposób wypowiedziało głoski s, ś, sz. Cechy kliniczne tej choroby wpływające na zaburzenia mowy to:

  • Obniżone napięcie mięśniowe – mięśnie są wiotkie i sprawiają, że wykonanie dokładnych, celowych ruchów jest znacznie utrudnione.
  • Zaburzenia w obrębie układu oddechowego, między innymi zły tor oddechowy – przez usta – sprawia, że dzieci często się przeziębiają, szybko łapią różnego rodzaju infekcje, co doprowadza do przewlekłego nieżytu nosa.
  • Wady w budowie nosogardzieli, krtani, wiązadeł głosowych (asymetryczna budowa).
  • Nieprawidłowy zgryz.
  • Wadliwa budowa narządów jamy ustnej: zbyt wysokie podniebienie, rozszczep podniebienia, brak języczka, za duży, mięsisty język, nieprawidłowy rozstaw zębów.

Polecamy: Jąkanie, czyli nerwica mowy

Rozwój mowy dziecka z zespołem Downa

Etap rozwoju mowy

Rozwój mowy dziecka zdrowego

Rozwój mowy dziecka z zespołem Downa

Głużenie

2 – 4 miesiąc życia

4 – 13 miesiąc życia

Gaworzenie

Ok. 6 miesiąca życia

7 miesiąc życia – 6 rok życia

Posługiwanie się słowami, tzw. okres wyrazu

Ok. 1 - 2 roku życia

18 miesiąc życia – 10 rok życia

Wypowiedzi dwuwyrazowe

Ok. 2 – 3 rok życia

4 – 14 rok życia

Zobacz też: Gdy dziecko nie mówi - mutyzm

Umiejętność budowania zdań i posługiwania się wyrazami osiągają dzieci, których stopień upośledzenia jest lekki lub umiarkowany. Dzieciom, u których możliwość komunikowania się słownego jest nie do opanowania, zaleca się wprowadzenie komunikacji niewerbalnej, np. jeden z metod AAC (komunikacja alternatywna i wspomagająca) dostosowanej do poziomu intelektualnego i fizycznego dziecka.

Jak wygląda mowa u dziecka z zespołem Downa?

Mowa dziecka z zespołem Downa będzie zawsze w pewien sposób zniekształcona. Mają na to wpływ warunki anatomiczne narządów mowy (budowa języka, podniebienia, obniżone napięcie mięśniowe) oraz zdolności rozumienia mowy. Jednym z czynników wpływających na wadliwą wymowę jest zły sposób oddychania – wdechy są krótkie i powoduje to mówienie na wdechu. Mowa dzieci z zespołem Downa jest zbyt wolna lub zbyt szybka, a ich głos często jest matowy i chrapliwy. Nierzadka wada słuchu powoduje, iż dziecko nie jest w stanie dobrze rozróżniać słyszanych dźwięków, a w konsekwencji naśladować ich w prawidłowy sposób. Częste jest zastępowanie wymawianych głosek innymi, przestawianie głosek w wyrazach, upraszczanie grup głosek (wymowa dwu lub jednej głosek zamiast trzech) czy skracanie wyrazów.

Dowiedz się więcej: Dziecko u logopedy - logopedyczne badania przesiewowe