Monitor bezdechu-oddechu - jak działa? fot. Fotolia

Monitor bezdechu - jak działa

Chcesz mieć pewność, że twojemu maleństwu nic nie grozi. Rozważasz kupno monitora bezdechu.
/ 18.01.2017 14:43
Monitor bezdechu-oddechu - jak działa? fot. Fotolia

Gdy maluch zasypia i odkładasz go do łóżeczka, ogarniają cię wątpliwości... Czy smyk prawidłowo oddycha? Czy gdy wyjdziesz do drugiego pokoju albo po prostu zaśniesz się nie udusi? Zamiast skupić się na swoich sprawach, pracować albo odpoczywać, nasłuchujesz. Czy można pozbyć się ciągłego niepokoju? Dobrym rozwiązaniem wydaje się kupno monitora bezdechu. To poważny wydatek, dlatego warto rozważyć, czy rzeczywiście jest wam potrzebny.

Jak działa monitor bezdechu?

Monitor bezdechu bez tajemnic

Monitor bezdechu to urządzenie, które informuje o braku ruchu klatki piersiowej przez ponad 20 sekund, co może świadczyć o bezdechu. Jeśli chcesz czuć się spokojniejsza, możesz rozważyć zamontowanie takiego urządzenia pod łóżeczkiem niemowlęcia.

W razie alarmu musisz mu szybko udzielić pierwszej pomocy. Zazwyczaj wystarczy wziąć malca na ręce – wówczas dziecko rozbudza się i nabiera powietrza.

Nic nie zastąpi mamy

Choć monitory bezdechu kupuje wiele mam, naprawdę przydają się tylko w szczególnych przypadkach, np. gdy malec jest wcześniakiem, występowały napady bezdechu lub nagłej śmierci łóżeczkowej w rodzinie albo zaobserwowano bezdechy w okresie noworodkowym.

Warto też pamiętać, że nawet najbardziej skomplikowane urządzenie elektroniczne nie zastąpi czuwającej przy dziecku mamy.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:

Autorka jest dziennikarką "Poradnika domowego".