POLECAMY

"Moje dziecko marzy o piesku" - co zrobić?

Co zrobić, gdy Twoje dziecko marzy o zwierzęciu, ale Ty nie możesz lub nie chcesz sobie na to pozwolić?
"Moje dziecko marzy o piesku" - co zrobić?

Moja córeczka bardzo chce pieska. Nie mamy warunków na trzymanie zwierząt, ponadto obawiam się, że z psem będzie jak z nową zabawką – szybko jej się znudzi. Jak wytłumaczyć dziecku, że nie może mieć tego, co chce? Czy warto kupować mniejsze zwierzę jako zamiennik?

Odpowiedź psychologa:

Kontakt dziecka ze zwierzęciem niewątpliwie wpływa pozytywnie na jego rozwój emocjonalny i społeczny. Pies wymaga jednak dużego zaangażowania i opieki, więc lepiej jest zacząć od zwierzęcia mniej absorbującego np. rybek lub chomika.

 Dzieci, które wychowują się wspólnie ze zwierzętami kształtują w sobie większą wrażliwość i empatię w stosunku do innych osób. Poprzez opiekę nad zwierzęciem dziecko uczy się odpowiedzialności, uważności na potrzeby innych, a także poczucia obowiązku.

Aby dziecko nie potraktowało zwierzaka jak zabawkę, warto przed zakupem ustalić z nim zakres obowiązków w opiece nad pupilem.

Zobacz też: Czy Azor chce być Twoim psem?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
Moje dziecko również marzyło o piesku. Niestety nie mogłam sobie na to pozwolić. Wybrałam inne rozwiązanie. Kupiłam synkowi złotą rybkę. Wiadomo, że to nie pies, którego da się przytulić, ale synek jest zadowolony :)