Małe dzieci uwielbiają zabawę! Zaproponuj im zatem kilka kreatywnych zabaw!

Mój brat telewizor

Usłyszałam niedawno takie oto określenie telewizji – „członek rodziny”. Dlaczego ktoś miałby mówić w ten sposób? Jak rozsądni korzystać z rozwoju techniki? Jak nauczyć dziecko oglądania telewizji?
/ 19.04.2010 11:17
Małe dzieci uwielbiają zabawę! Zaproponuj im zatem kilka kreatywnych zabaw!

Telewizja

Przyjrzyj się własnej rodzinie i rodzinom zaprzyjaźnionym. Czyż często nie jest tak, że rodzice i dzieci zabiegają o to, by jak najwięcej czasu spędzić z telewizorem? A czy brak dziennej dawki telewizji nie wprawia Ciebie i Twoich bliskich w zły nastrój, nie wywołuje złości? Ile razy dochodzi do bójek między dziećmi, kłótni między dorosłymi o ilość czasu spędzanego z telewizorem – stajemy się zazdrośni i bronimy prawa do tego niemalże intymnego związku z gadającym pudełkiem.

Kiedy rodzic wypożycza film lub go kupuje ma możliwość dowiedzenia się czegoś na temat fabuły, którą zobaczy na ekranie. Jeśli zaś decydujesz się na film emitowany w telewizji – też warto o nim poczytać. Nawet przedszkolaki wymagają obecności rodziców podczas oglądania bajek.

Mądry rodzic nigdy nie uzna bajki dla dzieci za infantylną, tylko za skrojoną na miarę psychiki dziecka. Wspólne oglądanie telewizji wiele uczy: rodzic może obserwować zachowania dziecka (zobaczy z czego się śmieje, czego się boi, jakich słów i sytuacji nie rozumie), bajkowe postaci to często alter ego dziecka, warto zwrócić uwagę na to, która postać przypadła dziecku do gustu, można również wniknąć w myśli dziecka – te które jest mu trudno wyrazić – powie za nie bohater filmu.

Telewizyjna fikcja i rzeczywistość

Łatwo zatracić się w bajkowej fikcji i pomylić fantazję z rzeczywistością. Zawsze mów dziecku, że bajka nie jest prawdą, a aktor i grana przez niego postać to nie ta sama osoba.

Oglądanie filmu z nastolatkiem to również wniknięcie w psychikę młodego człowieka. Filmy dla młodzieży są z reguły o młodzieży i o ich pasjach, zainteresowaniach, uczuciach, szkole, problemach i potrzebach. Niekiedy warto je obejrzeć, by zrozumieć własne dziecko.

Polecamy: Jak radzić sobie z wybuchami złości dziecka

Programy informacyjne - ważne dla dziecka

Wyrób w dziecku nawyk krytycznego oglądania wiadomości, zwracaj uwagę na informacje związane z reformą szkolnictwa, pozytywnymi i negatywnymi wzorcami młodzieńczych zachowań.

Rozmawiajcie o konfliktach zbrojnych, chuligańskich wybrykach, akcjach dobroczynnych, programach wychowawczych, przykładach dobrych i złych praktyk z życia szkoły, miasta, regionu i państwa. Tłumacz dziecku sytuacje, które mogą wzbudzać jego niepokój.

Czytaj także:Bezpieczne zabawki