Zabawki pobudzające wyobraźnię dziecka to te zrobione samodzielnie/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Moc wyobraźni – jakie zabawki ją rozbudzą?

Wyobraźnia to magia, fantazja i próbowanie przewidywania zdarzeń. Wyobraźnia dziecka jest związana z postrzeganiem otaczającego go świata. Jakie zabawki potrafią rozbudzić wyobraźnię małego człowieka?
/ 21.10.2011 10:26
Zabawki pobudzające wyobraźnię dziecka to te zrobione samodzielnie/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Magia wyobraźni

Wyobraźnia to umiejętność tworzenia, fantazji i próba przewidywania. Wyobraźnia dziecka jest związana z postrzeganiem otaczającego je świata. Wpierw dziecko otacza się tym, co już zna, a dopiero później dopuszcza do siebie nowe elementy. Wyobraźnia pomoże małemu człowiekowi radzić sobie w przyszłości ze wszelkimi troskami i niepowodzeniami oraz zdobywać siłę, aby stawiać czoła nowym wyzwaniom.

Wyobraźnia dzieci nieraz przekracza racjonalne rozumowanie dorosłych. Wszelkie duchy ukryte w szafie, potwory kryjące się pod łóżkiem, wielkie pazury dzikich stworzeń, które w rzeczywistości są cieniami gałęzi drzewa na ścianie. Dorosły wszystko tłumaczy w racjonalny, poznany przez siebie sposób. Dziecko dopiero uczy się świata i dla niego cienie są potworami, smokami i rycerzami, którzy ruszają do walki.

Polecamy: Czy muzyka kształci wyobraźnię?

Dzięki wyobraźni każdy z nas ma coś bezcennego – możliwość ucieczki w sferę marzeń. Ponadto, wyobraźnia uczy przewidywania, planowania i tworzenia czegoś nowego i niespotykanego.

Jak pobudzić wyobraźnię?

Dzisiejsze czasy dają dzieciom gotowe produkty: namioty, magiczne różdżki, miecze, suknie księżniczek czy rycerskie zbroje. Wszystko to za mniejsze lub większe pieniądze można kupić w sklepie. Kiedyś zwykły patyk był magiczną bronią lub różdżką czarodzieja, która zamieniała smoka w ogromne drzewo. Kiedyś własnymi siłami, pomysłem i pracą budowało się wspaniałe szałasy z patyków i trawy. I choć było w nich pełno robali to tym lepiej – dla wyobraźni.

Zabawki pobudzające wyobraźnię dziecka nie muszą być produktami gotowymi, których w sklepach jest pełno. Kolorowe, z mnóstwem guzików i dźwięków są przedmiotami, które nie dają wyobraźni pola do popisu. Zabawki ze sklepów są kolorowe, na czasie, pełne wzorów z najnowszych bajek, ale ich moda szybko przemija. Wystarczy inna, nowsza bajka a poprzednia odchodzi w niepamięć.

Zabawki z wyobraźnią…

… to takie, które sami stworzymy. Czyli najlepsze i najcenniejsze.

  • Perkusja z garnków.
  • Miecz z drewnianej łyżki.
  • Strój superbohatera zrobiony z ręczników lub poszewki.
  • Papierowy samolot pomalowany w nasze ulubione kolory i wydający odgłosy, które sami pobudzimy do życia.
  • Szałas z gałęzi.
  • Dom z krzeseł i kocyków, który ma w sobie coś magicznego, a nie plastikowego.
  • Zabawa na drzewie, które na tę chwilę staje się rakietą.

Przykład: Kreatywna zabawa - jak pomóc dziecku rozwijać wyobraźnię?

Wyobraźnię dziecka rozwijają przede wszystkim bajki. Te wymyślone, stworzone przez nie same lub nas – rodziców – na początek. Do tego nie potrzebujemy wygrać w lotka. Wystarczy odpowiedni nastrój, głos pełen tajemniczości i opowieść nie z tego świata, pełna cudów i marzeń.