POLECAMY

Nie wyrzucaj mleczaków twojego dziecka! Są cenniejsze niż myślisz!

Okazuje się, że mleczaki są bardzo pomocne, gdy w grę wchodzi walka o zdrowie i życie naszego dziecka.
Nie wyrzucaj mleczaków twojego dziecka! Są cenniejsze niż myślisz! fot. Fotolia

O mleczaki swoich dzieci wielu rodziców za bardzo nie dba, bo uważa, że to pierwsze, mało ważne zęby i że niedługo wypadną. Nic bardziej mylnego! Mleczne zęby mają potencjał, o jaki większość z nas nigdy by ich nie podejrzewała. Mogą nawet uratować życie naszego dziecka, dlatego myjmy je naszym maluchom codziennie, przynajmniej przed snem.

Czy warto pobrać komórki macierzyste podczas porodu? Sprawdź, na Polki.pl!

Dlaczego mleczaki są tak cenne?

Tajemnicza moc mleczaków polega na tym, że zawierają one komórki macierzyste – podobnie jak pępowina. Można je wykorzystać nawet wiele lat po tym, jak zęby wypadną. Warto jednak wiedzieć, że nie chodzi o to, żeby po prostu włożyć taki ząb do pudełeczka i trzymać do czasu aż się przyda. 

Jeśli chcemy mieć poczucie, że nasze dziecko w razie nieprzewidzianej poważnej choroby ma komórki macierzyste, które można mu przeszczepić, powinniśmy mieć mleczaka wyrwanego, a nie takiego, który sam wypadnie. Chodzi o to, że w zębie, który sam wypadnie, nie ma na tyle „żywych” komórek, żeby można było je wykorzystać. Dużo lepszym materiałem, z którego pozyskamy komórki macierzyste, jest wyrwany mleczak. Powinien go usunąć stomatolog. Następnie musi wyodrębnić z zęba komórki i zamrozić je. Takie komórki przechowuje się w specjalnym banku komórek.


Fot. Fotolia

Co to są komórki macierzyste i co można wyleczyć przy ich pomocy?

Komórki macierzyste charakteryzują się tym, że mogą się dzielić nieograniczoną ilość razy i różnicować w inne typy komórek, co daje im możliwość zastąpienia każdej wybranej tkanki, która jest uszkodzona.

Za pomocą komórek macierzystych można leczyć m.in.: choroby krwi i układu odpornościowego lub odbudować układ krwionośny po leczeniu niektórych rodzajów nowotworów. Dodatkowo komórki macierzyste można wykorzystywać do hodowania przeszczepów skóry, gdy na przykład dziecko oparzy dużą powierzchnię ciała. Używane są również do leczenia przedniej warstwy gałki ocznej, która została uszkodzona przez oparzenie chemiczne.

Co roku komórkami macierzystymi leczy się ponad 25 tysięcy osób na całym świecie. W Polsce najczęściej korzysta się z komórek macierzystych pobranych z krwi pępowinowej, ale może już niedługo metoda pobierania ich z mleczaków, będzie równie popularna.

Dowiedz się, na czym polega pobieranie komórek macierzystych!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)