dziecko przy tablicy fot. Fotolia

Matematyka - jak uczyć jej dziecka

Większość za nią nie przepada, a u wielu skomplikowane działania budzą wręcz niechęć i lęk. Wcale jednak nie musi tak być!
/ 13.09.2012 13:14
dziecko przy tablicy fot. Fotolia

Kształć od samego początku

Podstawowe umiejętności matematyczne rozwijaj już u przedszkolaka. Jak? Okazją do wprawiania się w rachowaniu może być zabawa w parkowanie autek. Postaw 3–4 samochody i poproś, by dziecko je policzyło (ważne, by na każdy wskazało palcem). Potem dojedź jeszcze dwoma i niech maluch je również policzy, a później zliczy wszystkie. Z kolei porównywanie wielkości malec może ćwiczyć choćby na jabłkach czy klockach. Niech segreguje je na 3 kategorie: małe, średnie i duże.

Pokazuj, jak wyglądają cyfry

Zachęcaj dziecko, aby odczytywało je na zegarze, rejestracjach samochodowych, a także wyszukiwało konkretne cyfry na cenach produktów. Wykonywanie takich prostych zadań (i zbieranie za nie pochwał) wspaniale przygotowuje kilkulatka do dalszej matematycznej edukacji.

Wszystko na miejscu

Trenujcie określanie położenia różnych przedmiotów w przestrzeni. Smyk może zmieniać usytuowanie misia, który – na twoje polecenie – raz wyleguje się na łóżku, a innym razem pod nim, przed czy obok.

Trzy, dwa, jeden...!

Zachęcaj dziecko do samodzielnego odliczania, np. zaproponuj, aby: trzy razy zaklaskało, zrobiło dwa kroki do przodu i raz podskoczyło. Maluch będzie się świetnie bawić!

A poza tym...

KORZYSTAJ z komputerowych programów edukacyjnych dla maluchów.
GRAJCIE w szachy. Oprócz liczenia uczą myślenia strategicznego, które w matematyce jest bardzo ważne.