Choroba Kawasaki fot. Shutterstock

Malinowy język, czyli kilka słów o szklarlatynie

Szkarlatyna, nazywana inaczej płonicą, jest ostrą chorobą zakaźną wieku dziecięcego wywoływaną przez bakterię – paciorkowca grupy A. Jest to jedno z nielicznych schorzeń dziecięcych, które wymaga bezwzględnego leczenia.
/ 22.12.2010 16:33
Choroba Kawasaki fot. Shutterstock

W świetle dzisiejszej wiedzy szkarlatyna rzadko powoduje poważne powikłania, śmiertelność, w jej przebiegu wynosi 1%. Sytuacja wygląda dużo lepiej niż przed wojną, gdzie szkarlatyna była jedną z najczęstszych chorób wieku dziecięcego, zaś śmiertelność wynosiła 25%.

Zakażenie płonicą przekazywane jest drogą kropelkową. Źródłem jest osoba chora lub nosiciel paciorkowca. Często, osoba dorosła, która choruje na anginę paciorkowcową, może być źródłem zakażenia dla dziecka.

Jak rozpoznać, że to szkarlatyna?

Typowo szkarlatyna wylęga się około 2-5 dni. Po tym okresie nagle rozpoczynają się objawy. Początkowo jest to gorączka, bóle brzucha, ból gardła oraz wymioty. Na tym poziomie często dochodzi do pomyłek diagnostycznych, ponieważ lekarz może stwierdzić anginę. Dopiero, gdy pojawi się wysypka, rozpoznanie może być prostsze.

Wysypka jest drobnoplamista, czerwona, zlewa się na tułowiu, w zgięciach podkolanowych i łokciowych. Najwyraźniej ją widać na brzuchu, pośladkach, w pachwinach i na piersiach. Porównywana jest do śladów pozostawianych po uderzeniach szczotką drucianą. Największe natężenie zmian pojawia się w miejscach ucieplonych oraz w zgięciach i fałdach skórnych. Ponadto, często można zaobserwować rumień na policzkach przy niezmienionej chorobowo skórze wokół ust i nosa. Dodatkowo, początkowo pokryty białym nalotem język, przybiera tak zwany „malinowy” kolor.

Po kilku dniach od chwili ustąpienia wysypki, pojawia się grubopłatowe łuszczenie się skóry, którego nie można pomylić z żadną inną jednostką chorobową. Najwyraźniej zaobserwować je można na stopach i dłoniach.

Polecamy: Jak walczyć z próchnicą u dzieci?

Dlaczego leczenie jest niezbędne?

W niektórych przypadkach dochodzi do bardziej toksycznego przebiegu płonicy. Wystąpić wtedy mogą: zaburzenia układu krążenia, zapalenie mięśnia sercowego, powiększenie wątroby i śledziony oraz utraty przytomności. Nieleczona płonica może doprowadzić do poważnych powikłań, między innymi: kłębuszkowego zapalenia nerek, zapalenia stawów, rozwoju gorączki reumatycznej czy zapalenia ucha środkowego.

Szkarlatyna jest stosunkowo rzadką chorobą, lecz może być bardzo niebezpieczna. Ponadto, przechorowanie jej nie pozostawia trwałego uodpornienia, jak to bywa w przypadku wielu chorób dziecięcych. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Antybiotykoterapia pozwala na uchronienie dziecka przed poważnymi komplikacjami.

Czytaj też: Czy katar u niemowlęcia może być objawem refluksu?