Małe dziecko w domu - jak dbać o czystość?

Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa, dlatego trzeba zwracać szczególną uwagę na to, jakich środków do prania ubranek używamy. Jak prać i dezynfekować ubrania, koce i pluszaki?
/ 24.02.2014 13:16

Dziecko

Fot. Fotolia

Wydaje się, że dziecko najbezpieczniejsze jest we własnym domu. Nic bardziej mylnego. Otóż to właśnie w domu nasz maluch najczęściej narażony jest na bakterie, zarazki, roztocza i kurz, który osiada się niemal na każdym przedmiocie. Może to wywoływać nie tylko podrażnienia skóry, ale także dłuższą reakcję alergiczną dziecka. Przedstawiamy kilka zasad, które pomogą utrzymać w czystości najbliższe otoczenie maluchów.

W czym prać dziecięce ubranka?

Skóra dziecka jest niezwykle wrażliwa i delikatna. Powinniśmy bardzo ostrożnie wybierać detergenty do prania i prasowania dziecięcych ubranek. Ich pranie zazwyczaj robimy w temperaturze nawet do 95 °C. Wysoka temperatura zapewnia pozbycie się wszelkich bakterii, zarazków i roztoczy, które często są przyczyną alergii i podrażnień skóry malucha. Do prania używamy najlepiej bezzapachowych, hipoalergicznych oraz zawierających delikatne i bezpieczne dla skóry detergenty.

Zwracajmy uwagę również na to czy mają atest Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytutu Matki i Dziecka. Warto przyjrzeć się także składowi takiego kosmetyku – nie powinien on zawierać składników chemicznych, czyli silnych detergentów oraz kwasu borowego.

Zazwyczaj nie stosuje się płynów do płukania, gdyż wysuszają one skórę i mogą uczulać dziecko. Najważniejsza zasada podczas prania dziecięcych ubranek to płukanie. Zatem płuczemy je przynajmniej dwa - trzy razy. Nie możemy zapomnieć też o praniu nowo kupionych ubranek. Z pozoru tylko czysta odzież już podczas samej produkcji przechodzi przez wiele rąk. Często zawiera drobnoustroje, które przenoszą  się na ubranka z rąk osób, które miały z nimi styczność.

Zobacz także: Chroń swoje dziecko - wybierz naturalną bawełnę!

Prasowanie ubranek dziecka

Prasowanie ubranek jest równie ważną czynnością jak pranie. Nie tylko finalizuje wspomniany etap, ale także pomaga neutralizować detergenty, które zostają nawet po starannym wyczyszczeniu. Najlepszym rozwiązaniem jest wysoka temperatura, która działa jak sterylizator – usuwa wszelkie alergeny i zanieczyszczenia.

Do prasowania dziecięcych często używa się także generatorów pary. Takie urządzenia bezpiecznie, unieszkodliwią drobnoustroje i alergeny oraz dokładnie wyparzą ubranka dzięki parze wodnej o wysokiej temperaturze.

Warto zwrócić także uwagę na pranie i prasowanie ręczników, pościeli oraz kocyków, z którymi tak jak z ubrankami, dziecko ma bardzo częsty kontakt. Zazwyczaj te tekstylia pierzemy w temperaturze minimum 60 stopni w tych samych, delikatnych detergentach, stosowanych do prania ubranek. Ich prasowanie jest również bardzo istotne, ale też kłopotliwe z uwagi na niewygodne wymiary, wychodzące poza ramy standardowej deski do prasowania.

Wygodnym rozwiązaniem takiej sytuacji jest prasowanie na wisząco właśnie dzięki prasowaczom parowym lub żelazkom z wbudowanym systemem generowania pary pod dużym ciśnieniem.

Jak dezynfekować maskotki dziecka?

Maluch i jego ulubiony pluszowy miś często złączeni są nierozerwalną więzią. Jego najlepszy przyjaciel jest jednak skupiskiem bakterii. Utrzymanie w czystości zabawek, które najpierw leżą na podłodze, a za chwilę znajdują się już w rączkach i ustach dziecka, bywa trudne. Możemy je po prostu uprać w pralce i dokładnie wysuszyć.

Jeśli jednak pluszaki mają w środku trociny lub watę, będziemy musieli poświęcić więcej czasu na ich czyszczenie. Ręcznie za pomocą szczoteczki do zębów czyścimy każdy kawałek futerka. Następnie musimy wysuszyć misia oraz zapakować go do szczelnie zamkniętej torby i włożyć na całą noc do zamrażalnika. Dzięki niskiej temperaturze pluszak będzie wolny od wszelkich zanieczyszczeń.

Do odświeżenia msiów możemy użyć także wspomnianego wcześniej prasowacza parowego np. marki SteaMaster, który ponownie skutecznie zabije zgromadzone bakterie. Pluszowy miś odświeżony strumieniem pary będzie nie tylko czysty i pachnący świeżością, ale przede wszystkim bezpieczny dla dziecka.

Źródło: Materiały prasowe quote me/ bj

Zobacz także: Czym jest ekologiczne macierzyństwo?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)