POLECAMY

Leworęczny maluch

Dziecko lewą ręką sięga po zabawki, chwyta smoczek, macha babci na pożegnanie? Możliwe, że będzie leworęczne. Ale to nic złego!
Leworęczny maluch fot. Panthermedia

Przede wszystkim pamiętaj, że częstsze posługiwanie się lewą rączką przez rocznego czy nawet dwuletniego brzdąca o niczym jeszcze nie przesądza. Wybór ręki wiodącej zwykle bowiem następuje dopiero około czwartego roku życia. Bywa, że malec, który wpierw chętniej używał ręki lewej, zmienia jednak swoje preferencje i większość czynności (np. mycie zębów, czesanie się) zaczyna wykonywać prawą.

Kiedy wybór pada na lewą rączkę?
Wszystko zależy od przewagi półkul mózgowych. Jeżeli u dziecka bardziej dominująca jest prawa (która rządzi lewą stroną ciała), wtedy zwykle chętniej używa ono nie tylko lewej ręki, ale też nogi i oka. Wahasz się, jakie tendencje przejawia twój przedszkolak?
* Zaobserwuj, którą rączką maluch ustawia wieżę z klocków, zakręca słoik, rzuca piłeczkę, wskazuje na zabawki.
* Zauważ, którą nóżką kopie piłkę i rozpoczyna schodzenie ze schodów. Poproś też malca, aby poskakał na jednej nodze i zobacz, którą wybierze.
* Zwróć uwagę, którym okiem pociecha patrzy przez kalejdoskop, lunetę czy niewielką dziurkę wyciętą
w kartce papieru.
Warto wiedzieć: Jeśli kilkulatek posługuje się przy tych czynnościach lewą stroną ciała – będzie raczej leworęczny.

Zaakceptuj naturalne skłonności
Zamierzasz przestawić dziecko na pracę prawą ręką? Pamiętaj, leworęczność nie jest żadną wadą! Co więcej, zmiana naturalnych predyspozycji malca w tym względzie nie zawsze bywa wskazana.
* Korekcja jest absolutnie zbędna, gdy lepiej funkcjonuje cała lewa strona ciała dziecka (czyli woli ono używać także lewej nogi i oka). W takiej sytuacji jakikolwiek przymus („Rysuj prawą rączką!”) może maluchowi wręcz zaszkodzić – spowodować np. kłopoty z koncentracją.
* Sprawę należy skonsultować z psychologiem, jeśli leworęczny czterolatek preferuje prawą nóżkę i prawe oko. Maluch może mieć wtedy złą koordynację ruchu ręki i oka, co utrudni mu naukę pisania i czytania. 
Warto wiedzieć: Specjalista ocenia, która strona ciała dziecka funkcjonuje lepiej i ewentualnie doradza, jak łagodnie przestawić malca na prawą rączkę. 

Pierwszakowi przyda się twoja pomoc
Pociecha rozpoczęła naukę pisania? Pamiętaj, u dziecka leworęcznego niewygodna pozycja ręki przy tej czynności wpływa na brzydki charakter pisma.
* Zachęcaj dziecko, by usprawniało rączki – niech robi wycinanki, lepi z plasteliny, rysuje szlaczki.
* Wyjaśnij, jak ma trzymać długopis – powinien być przytrzymywany pomiędzy kciukiem a dużym palcem. Wtedy ręka mniej się męczy.
* Zeszyt musi być ułożony ukośnie, lewym rogiem ku górze. A światło powinno padać na niego z góry.
Warto wiedzieć: Leworęczność ma również swoje plusy. Ta cecha często idzie w parze z wyjątkową inteligencją i uzdolnieniami artystycznymi!

O tym pamiętaj!

Gdy dziecko rozpocznie naukę szkolną, uprzedź nauczycieli, że uczeń jest leworęczny.
* Poproś, by pociecha siedziała po lewej stronie ławki (przy pisaniu nie będzie się zderzać łokciem z kolegą).
* Przypomnij, że malec może mieć kłopot z odróżnianiem lewej strony od prawej oraz z określaniem pionu i poziomu. Nie powinno to wpływać na jego oceny ( np. z geometrii).

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)