POLECAMY

Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?

Twój dwulatek jeszcze nie korzysta z nocnika? Pomóż mu się tego nauczyć.
Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika? fot. Fotolia
Korzystanie z nocnika nie powinno malca stresować. Ważne, by odzwyczajanie dziecka od pieluszek przebiegało spokojnie i łagodnie.


Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?


Poczyń odpowiednie przygotowania

Jeżeli dopiero zamierzasz kupić nocnik, najlepiej wybierz się po niego z maluchem. Jest szansa, że dziecko łatwiej zaprzyjaźni się z nowym nabytkiem, gdy będzie uczestniczyć w jego wyborze.
  • Przygotuj też ubranka, które łatwo zdjąć – czyli spodnie z gumką w pasie, a nie np. na zapinane szelki. To ważne, bo szybkie zdejmowanie ciuszków ułatwia dziecku korzystanie z nocnika.


Stosuj metodę małych kroczków

Na początek pozwalaj malcowi tylko bawić się nocnikiem - oglądać, wkładać do niego zabawki, itp. Dopiero jak dziecko uzna go już za swoją własność, sadzaj je na nim (ale bez zmuszania).
  • Najpierw niech smyk siada na nocnik w majtkach, a np. po tygodniu – bez majtek. Tłumacz: "Jak zechcesz, to tutaj możesz zrobić siusiu i kupkę".
  • Od czasu do czasu zabieraj też ze sobą dziecko do toalety, aby pociecha lepiej zrozumiała, czego od niej oczekujesz.


Bądź  czujna i... cierpliwa

Pytaj dziecko, czy chce usiąść na nocnik. Rób to najlepiej w tych porach dnia, gdy malec zwykle się załatwia. Odpowiedział "nie"? Do niczego go nie zmuszaj ani też nie zawstydzaj, gdy po chwili jednak zmoczy pieluchę. Opanowanie przez smyka nowej umiejętności wymaga czasu!
  • Pamiętaj, za korzystanie z nocnika maluchowi należą się pochwały.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)