POLECAMY

Trening koncentracji dla malucha

Umiejętność skupiania na czymś uwagi to podstawowy warunek szkolnych sukcesów. Jak zatem wspomóc malucha w tej nauce?
Trening koncentracji dla malucha fot. Fotolia

Po pierwsze - wysłuchuj opowieści

Pytaj pociechę, jak minął jej dzień, co porabiała na podwórku czy w szkole. Słuchając dziecka, utrzymuj z nim kontakt wzrokowy, a gdy gubi wątek, przypominaj, o czym mówiło. Pomoże mu to wypracować struktury myślowe odpowiedzialne za koncentrację.

Po drugie - rozładowuj energię

To ważne, bo dzieci, którym trudno się skupić, mają jej zazwyczaj w nadmiarze. Dlatego zachęcaj do aktywności ruchowej – biegania, jazdy na łyżwach, sankach, grania w piłkę. Kiedy syn czy córka trochę się wyszaleje, łatwiej się skupi na pozostałych zadaniach.

Po trzecie - zadbaj o atmosferę do pracy

Powinna sprzyjać wyciszeniu się dziecka (np. gdy uczeń musi się skoncentrować na odrabianiu lekcji). Dopilnuj więc, aby nic wtedy nie rozpraszało uwagi pociechy. Radio i telewizor powinny być wyłączone, a blat uczniowskiego biurka uprzątnięty ze zbędnych bibelotów. Pamiętaj, skupienie się utrudnia każdy nadmiar bodźców!

Po czwarte - proponuj zajęcia wymagające koncentracji i dokładności

To może być np. nawlekanie koralików, rysowanie czy lepienie z plasteliny. Kupuj również dziecku puzzle oraz gry zwane memo, przy których trzeba zapamiętywać układy kart. Treningi koncentracji będą wtedy przyjemniejsze, ponieważ zostaną połączone z dobrą zabawą!

Po piąte - nie ślęcz nad dzieckiem, gdy odrabia lekcje

To też utrudnia skupienie się na zadaniu. Z pomocą przyjdź, wtedy, gdy jej wyraźnie potrzebuje.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)