POLECAMY

Kiedy wybrać się z dzieckiem do otolaryngologa?

Problemy z migdałkami, zapalenie ucha, kłopoty z zatokami – na te laryngologiczne schorzenia często narażone są dzieci. Czasem jedynym sposobem na ich wyleczenie jest zabieg lub drobna operacja. Kiedy powinniśmy wybrać się z dzieckiem do laryngologa?
Kiedy wybrać się z dzieckiem do otolaryngologa?

Kiedy potrzebna jest wizyta u otolaryngologa?

Uszy, gardło, nos – to narządy, które bardzo często narażone są na różnego rodzaju infekcje. Jeśli nasze dziecko już od dłuższego czasu narzeka na ból chociaż jednego z nich, powinniśmy poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie do otolaryngologa, specjalisty – potocznie zwanego laryngologiem –zajmującego się leczeniem górnych dróg oddechowych i aparatu słuchu.

Dlaczego dziecko boli ucho?

Ból w okolicy ucha może być spowodowany wieloma przyczynami: zapaleniem gardła, anginą, świnką, bólem zęba, woskowiną w uchu, zapaleniem węzłów chłonnych, urazem, itp. Dlatego szczególnie u dzieci wszelkie wątpliwości, oprócz pediatry dobrze skonsultować z laryngologiem. „Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważną rolę dla naszego organizmu pełni na przykład ucho” – mówi dr n. med. Aleksandra Krokowicz, laryngolog z poznańskiego szpitala i przychodni Med Polonia. „Jest ono nie tylko aparatem słuchu, ale także narządem odpowiedzialnym za zachowanie równowagi. Dlatego szczególnie należy o nie dbać i nie lekceważyć żadnych objawów, ponieważ mogą nieść one poważne konsekwencje zdrowotne” – dodaje. W leczeniu infekcji ucha u dzieci w większości przypadków stosuje się jedynie środki farmakologiczne. Czasem jednak konieczna jest paracenteza, czyli zabieg, który polega na nacięciu błony bębenkowej, dzięki czemu zalegająca, chorobowa wydzielina znajduje ujście. „Zabieg ten jest prostą procedurą, której nie powinniśmy się obawiać” – mówi dr n. med. A. Krokowicz. „Lekarz wykonuje go zwykle w znieczuleniu miejscowym, a już kilka godzin po nim pacjent może udać się do domu”dodaje.

Zobacz też: Kaszel u dzieci – jak reagować?

Kiedy trzeba usunąć migdałki?

Migdałki są pierwszą barierą chroniącą układ oddechowy przed zarazkami. Czasem jednak, przewrotnie, to właśnie one bywają przyczyną kłopotów ze zdrowiem i nawracających zakażeń. Dlatego przerost migdałów to częsta przyczyna zabiegów chirurgicznych u kilkulatków. „W pierwszej kolejności, na takie problemy lekarz może przepisać dziecku farmaceutyki. Jednak najlepszym sposobem na często nawracające infekcje jest wykonanie zabiegu– mówi dr n. med. A. Krokowicz. „Zabieg ten wykonywany jest pod narkozą, czyli w ogólnym znieczuleniu, a pobyt w szpitalu po jego wykonaniu jest zwykle krótki i trwa przeważnie nie dłużej niż jeden dzień. Rodzice mogą zostać z dzieckiem u nas w szpitalu przez cały czas pobytu malucha na oddziale” dodaje. W miejscu po usuniętym migdałku powstaje przeważnie samoistnie i szybko gojąca się rana, dlatego nie wymaga ona szwów czy opatrunku chirurgicznego. „Należy jednak pamiętać, aby jeszcze około trzech tygodni po operacji dziecko unikało wysiłku fizycznego. Powinniśmy też przez pierwszych kilka dni zmodyfikować dietę tak, aby jedzenie było chłodne, bez ostrych przypraw i łatwe do przełknięcia”mówi dr n. med. A. Krokowicz.

 Jakie inne schorzenia mogą wystąpić?

Oprócz bardzo powszechnego zapalenia uszu czy przerostu migdałów dzieci cierpią również z powodu innych laryngologicznych schorzeń, takich, jak nieprawidłowa budowa więzadełka, przegród czy małżowin nosowych. Zdarzają się również przypadki występowania polipów w drogach oddechowych czy też konieczność operacyjnego leczenia lub rekonstrukcji uszu, nosa czy jamy ustnej. „Poziom skomplikowania operacji i okres rekonwalescencji zawsze zależy od schorzenia i stopnia jego zaawansowania. Jednak w większości przypadków laryngologiczne operacje u dzieci nie niosą ze sobą zagrożenia życia i polegają na skorygowaniu drobnych niedoskonałości. Dlatego nie należy z nimi zwlekać” - mówi dr n. med. A. Krokowicz.

Dziecko w szpitalu to stresująca sytuacja zarówno dla rodzica, jak i malucha. Jednak, jeśli zabieg lub operacja są jedynym rozwiązaniem, nie czekajmy z wizytą naszego dziecka u specjalisty. Coraz więcej placówek medycznych pozwala rodzicom przez 24 godziny przebywać razem z małym pacjentem, a nowoczesne techniki operacyjne sprawiają, że nasza pociecha wychodzi ze szpitala zdrowa już kilkanaście godzin po zabiegu.

Zobacz też: Czy przerost migdałków można leczyć farmakologicznie?

Źródło: materiały prasowe/ar

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
Ja ze swoim maluszkiem zaczęłam chodzić dosyć wcześnie, już jak miał kilka miesięcy. Na szczęście trafiliśmy na fajne miejsce, nazywa się Mille Medica i jest sprawdzone. Bardzo profesjonalni laryngolodzy tam pracują.