POLECAMY

Kiedy u noworodka lub u niemowlęcia wyłania się stomię?

Kiedy u noworodka przeprowadza się zabieg wyłonienia stomii? Czy przetokę jelitową u niemowlęcia wykonuje się na całe życie? Zobacz, na czym polega ten zabieg!

wyłonienie stomii u noworodka

Fot. Fotolia

Około 75% stomii u pacjentów poniżej 18. roku życia wyłanianych jest w grupie noworodków i niemowląt. W większości przypadków u dzieci, stomia jest sposobem leczenia, a jej wyłonienie ma charakter czasowy. Przyczyny jej wytworzenia mają duży wpływ na dalszy rozwój i pielęgnację dziecka.

Stomia to celowe, chirurgicznie wytworzone połączenie światła jelita z powierzchnią skóry brzucha. W wyniku jej wyłonienia maluszek wypróżnia się właśnie przez stomię. W zależności od miejsca wyłonienia wyróżniamy:

  • kolostomię – połączenie światła jelita grubego ze skórą,
  • ileostomię – połączenie światła jelita cienkiego ze skórą,
  • urostomię – połączenie światła dróg moczowych bezpośrednio ze skórą lub poprzez jelito cienkie.

Kiedy u noworodka wyłania się stomię?

W okresie noworodkowym przyczyną wyłonienia stomii są przede wszystkim wady wrodzone, takie jak  zarośnięcie odbytu, niedrożność jelita cienkiego lub grubego, czy kloaka - połączenie dolnych dróg moczowych i końcowego odcinka przewodu pokarmowego.

"Wskazaniem do wykonania stomii w okresie noworodkowym mogą być zaburzenia unerwienia przewodu pokarmowego: wrodzony brak zwojów nerwowych - choroba Hirschsprunga, a – zwłaszcza u dzieci przedwcześnie urodzonych – niedorozwój tych zwojów. Zmiany zapalne jelit, pod postacią martwiejącego zapalenia jelit z perforacją (przedziurawieniem ściany jelita), są także wskazaniem do wykonania stomii" – komentuje prof. dr hab. n.med. Elżbieta Gawrych z Katedry i Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Onkologicznej PUM w Szczecinie, współpracująca z kampanią „STOMAlife. Odkryj stomię”.

Zobacz także: Stomia – podstawowe zasady diety

Zabieg wyłonienia stomii u niemowląt

Okres noworodkowy trwa od momentu urodzenia się dziecka do 28. dnia życia, później dziecko wchodzi w okres niemowlęcy. U niemowląt i dzieci starszych wskazania do wyłonienia stomii są nieco inne, niż u noworodków. Zazwyczaj jest to nabyta niedrożność przewodu pokarmowego, choroba Leśniowskiego-Crohna, nowotwory czy ciężkie urazy miednicy z uszkodzeniem odbytu.

U dzieci starszych i nastolatków stomia zwykle towarzyszy leczeniu nieswoistych zapaleń jelit oraz perforacji jelita z rozlanym zapaleniem otrzewnej.

"U najmłodszych pacjentów przetoki jelitowe zwykle wyłaniane są czasowo, czyli do czasu kiedy będzie można odtworzyć ciągłość przewodu pokarmowego. W pewnym sensie jest to  etap leczenia, takiego noworodka, rzadko stomia stała. W większości przypadków istnieje możliwość odtworzenia całości przewodu pokarmowego i normalnego funkcjonowania" – komentuje dr Stanisław Paradowski Kierownik Oddziału Chirurgii SPZOZ w Szczecinie, współpracujący z kampanią „STOMAlife. Odkryj stomię”.

Stomie czasowe u dzieci zamyka się w różnym okresie. Jest on zależny od choroby podstawowej, będącej przyczyną wyłonienia stomii u noworodka i zwykle trwa od 1 miesiąca do 3 miesięcy od jej wykonania.

Rzadko zdarza się, że przetoki jelitowe u dzieci wykonywane są na całe życie.

"Stomie stałe  wykonywane są u pacjentów w wieku dziecięcym sporadycznie, najczęściej w przebiegu choroby nowotworowej jelita grubego" – komentuje prof. Elżbieta Gawrych. Zalecenia dotyczące diety, pielęgnacji skóry wokół stomii i dalszego rozwoju dziecka są w większości przypadków zależne od schorzenia będącego przyczyną do wyłonienia stomii, a także od rodzaju wykonanej przetoki.

W trakcie rozwoju dziecka ze stomią nie można zapominać o prawidłowej pielęgnacji skóry wokół stomii. Dobrze dobrany stomijny sprzęt i prawidłowa pielęgnacja pozwala uniknąć  wielu powikłań, nieprzyjemnych dla malucha.

Źródło: Materiały kampanii "STOMAlife. Odkryj stomię"

Zobacz także: Zabieg wyłonienia stomii – rola personelu medycznego

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)