Kiedy szczepić przeciw gruźlicy (BCG)?

Kiedy podaje się szczepionkę przeciwko gruźlicy i jaki stosuje się schemat? Jakie są przeciwwskazania do tego szczepienia? Czy gwarantuje ono całkowitą ochronę przed gruźlicą, także w wieku dorosłym?
/ 23.11.2017 12:32

Najlepszą metodą zapobiegania gruźlicy u dzieci jest wczesne wykrywanie i skuteczne leczenie dorosłych osób zakażonych. Jak wykazały badania, szczepienie BCG nie chroni przed zakażeniem prątkiem gruźlicy ani chorobą w wieku dorosłym, ale udowodniono jej skuteczność w zapobieganiu gruźliczemu zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych i prosówce.

Od 2006 r., zgodnie z polskim Programem Szczepień Obowiązkowych, szczepienie przeciwko gruźlicy powinno być wykonane w pierwszej dobie życia noworodka razem ze szczepieniem przeciw WZB B. Szczepienie u noworodków urodzonych przedwcześnie wykonuje się po osiągnięciu masy ciała powyżej 2000 g.

W przypadku odroczenia wykonania szczepienia przeciw gruźlicy w pierwszej dobie życia szczepionkę należy podać w innym możliwym terminie przed wypisem dziecka z oddziału noworodkowego.

Warto wiedzieć: Co to jest gruźlica prosówkowa?

Jaki jest schemat szczepionki przeciw gruźlicy?

Podajemy jedną dawkę szczepionki BCG śródskórnie. U noworodków urodzonych przez matki z HIV dodatnie szczepienie musi być poprzedzone konsultacją specjalistyczną. Najczęściej decyzję o szczepieniu podejmuje się po wykluczeniu odmatczynego zakażenia HIV u dziecka, czyli w okresie niemowlęcym.

Kiedy szczepić? Poznaj kalendarz szczepień

Kiedy nie należy szczepić przeciwko gruźlicy?

Przeciwwskazaniem do szczepienia przeciw gruźlicy może być podejrzenie wrodzonych zaburzeń odporności (zwłaszcza komórkowej, na podstawie wywiadu rodzinnego) oraz aktywna gruźlica u matki (podejrzenie zakażenia wrodzonego). Ocena skuteczności szczepienia przeciw gruźlicy u wcześniaków jest trudna. Reakcja na tuberkulinę nie może służyć do oceny odpowiedzi poszczepiennej.

Odstąpiono także od ceny wielkości blizny poszczepiennej. Badania przeprowadzone u wcześniaków, po 2-4 miesiącach po szczepieniu, wykazały brak reakcji na tuberkulinę u 31%. Nie wykazano również różnic w tuberkulinokonwersji między dziećmi urodzonymi < 32. TC i powyżej 32 TC.

Polecamy: Dlaczego tak trudno rozpoznać gruźlicę układu moczowo-płciowego?

Fragment książki "Dziecko i jego środowisko. Wyzwania pediatrii w XXI wieku. Immunoprofilaktyka u dzieci i młodzieży" (Wydawnictwo Continuo, 2012). Publikacja za zgodą wydawcy. Tytuł, lid i śródtytuły wprowadzone przez redakcję.