POLECAMY

Kiedy operacyjne usunięcie migdałków jest konieczne?

Twoje dziecko zostało skierowane na usunięcie migdałków, a Ty zastanawiasz się, czy zabieg na pewno jest konieczny. Przed takim dylematem stoi wielu rodziców. Przeczytaj i dowiedz się, jakie są wskazania do operacji i jak ona przebiega, aby móc świadomie podjąć decyzję o zabiegu.
Kiedy operacyjne usunięcie migdałków jest konieczne?

Co to są migdałki i jaka jest ich funkcja?

Migdałki są to skupiska tkanki limfatycznej. Wyróżniamy dwa migdałki podniebienne, dwa migdałki trąbkowe, jeden migdałek gardłowy i jeden migdałek językowy. Ich funkcja polega na obronie organizmu przed zarazkami. Migdałki wyłapują bakterie i wirusy i neutralizują je wytwarzając miejscowe reakcje obronne. Wytworzenie reakcji obronnej skutkuje powiększeniem i zaczerwieniem migdałków.

Jakie są wskazania do operacyjnego usunięcia migdałków?

Jeszcze 20 lat temu migdałki usuwano niezwykle często – wystarczyły częstsze anginy u dziecka, aby lekarz wystawił skierowanie na operację. Dziś, mając na uwadze istotną funkcję migdałków, lekarze powstrzymują się przed zbyt pochopnym przeprowadzaniem zabiegu.

Jednym ze wskazań do operacji jest znaczny przerost migdałków. Jeśli są one zbyt duże, mogą utrudniać, a skrajnych przypadkach nawet uniemożliwiać połykanie i oddychanie. Małe dzieci, które nie potrafią opisać, jak się czują, mogą odmawiać jedzenia, gdyż coś przeszkadza im w gardle. Równie częstym objawem jest chrapanie i bezdech senny trwający nawet do kilkunastu sekund.

Innym przypadkiem, w którym rozważa się operacyjne usunięcie migdałków, jest wystąpienie powikłań po anginie, np. ropnia okołomigdałkowego. U dzieci najczęściej usunięciu poddaje się migdałek gardłowy, czyli tzw. „trzeci migdał”. Nie usuwa się natomiast migdałka językowego i migdałków trąbkowych.

Czytaj też: Czy przerost migdałków można leczyć farmakologicznie?

Jak wygląda zabieg?

Przed pójściem do szpitala lekarz zleca dodatkowe badania – zwykle są to badania krwi, EKG, badanie ogólne moczu. Po ich wykonaniu można umówić się na konkretny termin zabiegu. Zwykle dziecko przyjmowane jest do szpitala na dzień wcześniej lub rano w dniu operacji.

Przed zabiegiem anestezjolog poinformuje Cię o metodzie znieczulenia. Usunięcie migdałków wykonywane jest prawie zawsze w narkozie, chyba że istnieją ku temu przeciwwskazania. Sama operacja trwa około pół godziny. Dziecko musi pozostać w szpitalu około 3 – 5 dni po zabiegu.

Aby rany prawidłowo się goiły, przez kolejne kilka tygodni należy podawać dziecku do jedzenia miękkie i niegorące potrawy. Warto również pamiętać, że przez około 3 tygodnie po zabiegu dziecko nie powinno wykonywać ćwiczeń fizycznych.

Polecamy: Zaburzenia oddychania w czasie snu

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
Informacja w miarę wyczerpująca, ale jak się to ma względem już dorosłych dzieci /34 lat / ?