Kiedy dziecko zadaje "głupie pytania"

Kiedy dziecko zadaje "głupie pytania"

Kiedy dziecko już nauczy się mówić i swobodnie konstruuje dłuższe wypowiedzi, coraz wyraźniej widzimy, jak jest ciekawe świata. Najpierw rodziców cieszy masa pytań i uwag. Ale najczęściej w pewnym momencie mamy ich dość…
/ 23.09.2010 14:06
Kiedy dziecko zadaje "głupie pytania"

Nie wolno jednak, nawet, jeśli to męczące, ignorować dziecięcych pytań. Często powtarzane są wielokrotnie, z niesłabnąca natarczywością.

Rodziców może to męczyć i drażnić, ale warto odpowiadać. Dbamy w ten sposób o rozwój malucha, zapewniamy mu dostęp do wiedzy o świecie i podtrzymujemy z nim kontakt. Co więcej, to, co dziecko od nas usłyszy wpłynie na to, jak będzie postrzegało świat. Dlatego nie powinniśmy lekceważyć nawet „głupich” pytań.

Dlaczego dziecko pyta?

Przede wszystkim dlatego, że nie wie. Ta, z pozoru banalna odpowiedź, wyjaśnia wszystko. Małe dzieci wciąż nabywają wiedzę o świecie i bez pomocy rodziców są w nim bezbronne. Setki pytań o wszystko, co je otacza pozwalają im oswoić się z obcą rzeczywistością.

Dziecko chce poznawać nazwy przedmiotów, które widzi. Na początku często traktuje je niemal jak imiona, trudno mu zrozumieć, że np. pociąg to nie słowo określające tylko jeden pojazd, który widzi, ale całą grupę rzeczy.

Jak sobie radzić z "głupimi" pytaniami?

Dzieci pytają też dlatego, że w ten sposób podtrzymują kontakt z rodzicami, słyszą ich głos, czują, że są przedmiotem zainteresowania. Nie wolno lekceważyć tej funkcji. Włączenie telewizora, nawet jeśli ma służyć edukacji, nie zastąpi rozmowy.

Wiele „głupich” pytań dzieci wynika z lęku, jaki czują wobec nieznanych sytuacji i przedmiotów.

Dlatego nie należy z jednej strony bezmyślnie straszyć potworami kryjącymi się w niebezpiecznych urządzeniach, tylko rzeczowo wyjaśniać ich działanie.

Zamiast wzbudzać irracjonalny lęk można wytłumaczyć, że np. wyłączone i zimne żelazko nie jest niebezpieczne, ale mimo to nie należy się nim bawić, ponieważ można je uszkodzić.

Zobacz też: Jak nauczyć dziecko podejmowania ryzyka?

Z drugiej strony dzieci powinny być wyraźnie i jednoznacznie uprzedzone, że pewne działania są dla nich niebezpieczne. Bawienie się ostrymi narzędziami, zapałkami czy sprzętem elektrycznym to czynności, których należy bezwzględnie zakazać i, co równie ważne, wyjaśnić jakie mogą być skutki złamania zakazu.

Odpowiedzi na pytania - kształtowanie poglądów dziecka

Ważne jest również to, jak odpowiemy na pytania dzieci związane ze sferą moralności, stosunków społecznych, religią. To, jaki obraz świata będą miały, zależy w pierwszych latach życia głównie od rodziców. Przede wszystkim należy unikać posługiwania się językiem skomplikowanych metafor, naukowych i erudycyjnych nazw.

Dla dziecka bardzo ważny jest przykład ilustrujący to, o czym opowiada rodzic.

Trudne pytania to duże wyzwanie dla opiekunów. Często odpowiedź na nie wymaga poważnej refleksji i podjęcia decyzji, które zaważą na przyszłości dzieci. Zanim zdecydujemy się, co powiedzieć o religii, przemijaniu, rodzinie i wartościach, powinniśmy dobrze przemyśleć odpowiedź.

Tym bardziej, że to, o czym mówimy musi być zgodne z tym, jak nasze postępowanie widzą dzieci.

Rozdźwięk między deklarowaną wizją świata a rzeczywistością wprawia dzieci w dezorientację i powoduje, że tracą zaufanie do rodziców.

Zobacz też: Jak z szacunkiem i miłością wyznaczać dziecku granice?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)