POLECAMY

Kaszel u dziecka

Kaszlące dziecko, to ważny sygnał dla rodzica. Choć najczęściej jest to pierwszy objaw rozwijającej się infekcji, nie zawsze tak musi być.

Kaszlące dziecko to ważny sygnał dla rodzica. Choć najczęściej jest to pierwszy objaw rozwijającej się infekcji, nie zawsze tak musi być.

Kaszel "udawany"

Nie zawsze kaszel dziecka świadczy o rozpoczynającej się infekcji. Dzieci starsze, które skończyły już 3 lata, doskonale wiedzą, jak działa na rodziców ich kaszel. Zwłaszcza na mamusie. Dziecko zakaszlało? W takim razie będzie pewnie chore. Wymaga, więc bardziej troskliwej niż zwykle opieki. Dzieci niekiedy są bardziej przebiegłe od nas dorosłych i doskonale wiedzą, jak na siebie zwrócić naszą uwagę, jeśli poświęcamy jej im zbyt mało. Jednym z takich dziecięcych sposobów jest właśnie kaszel. Poza tym w tym wieku maluchy już wiedzą, że jeśli zostaną uznane za "chore", lub gorsze kondycyjnie, nie będą musiały wychodzić na dwór, może dłużej pooglądają bajki i dostaną wszystko pod sam nosek. Czyż nie miła to wizja? Tak więc apelujemy do wszystkich mam, które rozkładają ręce nad kasłającym dzieckiem, zastanówcie się i dokładnie przyjrzyjcie, czy wasze dziecko nie symuluje kaszlu. Czasem przez swoją nadopiekuńczość możemy uznać, że dziecko wymaga podania leku, choć tak nie jest. Ale dzieci kaszlą nie tylko dlatego, że udają.

Kaszel u dziecka

Kaszel suchy

Ten rodzaj kaszlu może być objawem poważnej, rozwijającej się infekcji, choć nie musi. Dziecko może kaszleć na sucho, bo na przykład zmieniło się powietrze - z zimnego podczas zabawy na dworze weszło do ciepłego, wracając do domu. Może kaszleć na sucho, bo poczuło intensywny zapach (uwaga na środki chemiczne w gospodarstwie domowym, perfumy). Może powietrze w mieszkaniu jest zbyt suche, to też może przyczyniać się do pojawienia się suchego kaszlu. Jednak najczęściej kaszel suchy jest oznaką przeziębienia, rozwijającego się zapalenia oskrzeli. Może także sygnalizować początkową fazę zapalenia krtani i tchawicy.
Gdy pojawia się w przeziębieniu, dziecku można podać syrop łagodzący kaszel, przeciwkaszlowy. Nie wolno natomiast tego robić w razie, gdy kaszlowi towarzyszy infekcja. Wtedy konieczna jest konsultacja z lekarzem, co do doboru właściwego syropu.

Kaszel mokry

Kaszel mokry następuje zazwyczaj zaraz po kaszlu suchym. Towarzyszy infekcji. Jest typowy dla zapalenia oskrzeli i zapalenia płuc. W razie pojawienia się u dziecka takiego kaszlu nie wolno podawać mu syropów hamujących kaszel. Może to tylko spowodować lub przyspieszyć proces nasilenia się poważnej infekcji, gdyż wydzielina, która powinna zostać uwolniona - odkrztuszona,  napotyka barierę. Dlatego w momencie, gdy zaobserwujemy u dziecka kaszel mokry, zaleca się podanie mu syropów wykrztuśnych, ewentualnie po konsultacji z lekarzem środków uwalniających i rozrzedzających zalegającą wydzielinę, co ułatwi odkrztuszanie i przyspieszy całkowite pozbycie się zalegającej wydzieliny. Należy jednak pamiętać, co jest bardzo istotne, aby środków ułatwiających odkrztuszanie nie podawać dziecku po godzinie 17 i bez konsultacji z lekarzem. Najbezpieczniej jest trzymać się granicy godziny 16. Po tym czasie podanie takiego środka może skutkować napadami kaszlu w czasie snu i zakrztuszeniem wydzieliną.

Inne oblicze kaszlu

W zależności od tego, czy kaszel jest mokry czy suchy może być charakterystyczny dla danej infekcji. Jak ją rozpoznać po kaszlu?

Kaszel szczekający

Pojawia się w czasie zapalenia krtani, zapalenia tchawicy. Momentami może przypominać świszczenie. Jeśli dziecko ma wyraźną trudność z oddychaniem, jego kaszel jest szczekający, a skrzydełka nosowe są wyraźnie wprowadzone w ruch w czasie oddechu dziecka, należy skontaktować się z lekarzem. Chwilową ulgę może dziecku przynieść chłodne, wilgotne powietrze. Po kaszlu szczekającym może, ale też nie musi, bo może wystąpić też samodzielnie, kaszel typowy dla ostrego zapalenia tchawicy, wydaje się być, jakby głuchy, o bardzo niskiej tonacji.

Kaszel napadowy

Jeśli się pojawia, trwa nawet kilka minut. Kaszlące dziecko jest po takim ataku bardzo wyczerpane, robi się czerwone na buzi, ma trudności z powrotem do unormowanego oddechu. Kaszel napadowy jest sygnałem przewlekłego zapalenia oskrzeli.

Kaszel świszczący

Gdy dziecko połknęło ciało obce, fragment zabawki lub jakiś drobny element, zazwyczaj tkwi od w gardle i powoduje napady kaszlu lub duszenie się - dziecko nie może zostać bez pomocy.

Ostrożnie z syropem

Co pomoże na kaszel? Oczywiście, że syrop. Jeśli jest to kaszel typowy dla przeziębienia i chcemy dziecko podkurować w domu, lub gdy lekarz zleci konkretny syrop w czasie leczenia zdiagnozowanej już infekcji, musimy pamiętać o pewnych istotnych wskazówkach.
Dawkowania syropów nie należy ustalać na własną rękę, jeśli nie z przepisu lekarza, zawsze należy dokładnie przestrzegać dawkowania zawartego w ulotce informacyjnej.
Syrop nie może być traktowany jak profilaktyczny środek zapobiegający pojawieniu się kaszlu. Nie można go dziecku podawać bez wyraźnej przyczyny, jako suplementu diety.
Syropy nie mogą być podawane dziecku po zmieszaniu z sokami, napojami. Chyba że takie zalecenia znajdują się w ulotce informacyjnej, w pozycji sposób podania leku.
Syrop to lek, jak każdy inny, jeśli nawet jest sporządzony na bazie roślin leczniczych, a minął już jego termin przydatności, nadaje się tylko do wyrzucenia. Nie wolno go podać dziecku.
Po wieczornym podaniu syropu dziecko powinno umyć dokładnie zęby, nawet, jeśli zrobiło to przed przyjęciem dawki. Syrop zawiera cukry, które sprzyjają rozwojowi próchnicy na zębach.

Bez wizyty się nie obejdzie

Niestety, jeśli już u dziecka pojawia się kaszel, najczęściej nie obejdzie się bez wizyty u lekarza. Decyzja o niej powinna zostać podjęta, gdy kaszel u dziecka nie zmienia się, a nawet można stwierdzić, że się nasila, gdy dziecku towarzyszy ból głowy, pojawiają się wymioty, temperatura ciała jest znacznie podwyższona lub nie obniża się po zastosowaniu leków przeciwgorączkowych, albo, gdy pojawiają się trudności w oddychaniu. Kaszlu nie wolno lekceważyć, jeśli nie ustępuje po kilku dniach.
Jeżeli kaszle starsze dziecko i pozostałe objawy świadczą o przeziębieniu, możemy spróbować wykurować je w domu, ale w razie kaszlu pojawiającego się u małych dzieci czy noworodków sam kaszel wystarcza jako powód odwiedzin w gabinecie lekarza. Nie wolno go lekceważyć, zwłaszcza u maluszków.
Pomoc medyczna będzie konieczna w przypadkach zadławień ciałami obcymi (zabawek, drobnych elementów gospodarstwa domowego) i musi wtedy zostać udzielona jak najszybciej. Inaczej dziecko może się udusić.Źródło: MWmedia
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (33)
/7 miesięcy temu
Szybki i skuteczny sposób na pozbycie się kaszlu to podanie dziecku syropu fosidal, bo jest przeciwzapalny, dzięki czemu choroba nie schodzi na dolne drogi oddechowe i nie ma powikłań po byle przeziębieniu
/7 miesięcy temu
Żeby synek jak najmniej się męczył, to od razu przy pierwszych objawach kaszlu zaczynam mu robić inhalacje solą fizjologiczną i podaję przeciwzapalnie fosidal, żeby choroba nie zeszła na dolne drogi oddechowe. W ten sposób skutecznie i szybko go kuruję
/11 miesięcy temu
U nas też lekarz zamiast antybiotyku przepisał na zapalenie oskrzeli benodil wziewnie. Moim zdaniem znacznie szybciej radzi sobie z infekcją niż anytbiotyk i do tego nie robi spustoszenia we florze bakteryjnej
POKAŻ KOMENTARZE (30)