POLECAMY

Kaszel u dzieci – jak reagować?

Kaszel to jeden z naturalnych odruchów dróg oddechowych. Kaszlemy wtedy, kiedy organizm chce pozbyć się czegoś, co zalega w drogach oddechowych i nie pozwala na swobodny przepływ powietrza. Kaszel jest znakiem informacyjnym i ostrzegawczym, dlatego szczególnie u dzieci nie można go zignorować. Jak radzić sobie z kaszlem u dziecka? Jak reagować, kiedy kaszel trwa zbyt długo?
Kaszel u dzieci – jak reagować? fot. Fotolia

Dlaczego dziecko kaszle?

Jedną z najczęstszych przyczyn kaszlu u dzieci jest przeziębienie, czyli infekcja górnych dróg oddechowych. Wtedy obok kaszlu pojawiają się także katar, ból gardła oraz gorączka. Przez pierwsze 3-4 dni kaszel zazwyczaj jest suchy (inaczej nieproduktywny), męczący i uporczywy. W kolejnym etapie pojawia się kaszel mokry, któremu towarzyszy wykrztuszanie z płuc zielonej, białej lub żółtej wydzieliny, nierzadko zabarwionej krwią.

W wirusowym zapaleniu oskrzeli obok kaszlu występują osłabienie, gorączka i wykrztuszanie śluzowo-ropnej wydzieliny.

Jak rozpoznać czy dziecko choruje na krztusiec?

Inną przyczyną kaszlu może być astma oskrzelowa, w jej przebiegu kaszel jest niezwykle uciążliwy, pojawia się napadowo, najczęściej w nocy i nad ranem. Dodatkowo pojawiają się ataki duszności, a dziecko bardzo często choruje na zapalenie oskrzeli.

Ostry, specyficzny kaszel swoim dźwiękiem przypominający szczekanie jest objawem zapalenia krtani albo innych chorób zakaźnych górnych dróg oddechowych np. błonicy czy ropienia migdałków.

Przyczyną kaszlu mogą być również alergie np. na kurz czy pyłki. Kiedy kaszel utrzymuje się bez żadnych dodatkowych objawów warto zgłosić się do poradni alergologicznej.

Najpopularniejsze sposoby na pozbycie się kaszlu

Na kaszel suchy powinny zaradzić tabletki do ssania lub syropy łagodzące o działaniu przeciwkaszlowym. Na kaszel mokry natomiast działają syropy o działaniu wykrztuśnym, mające na celu pozbycie się wydzieliny z płuc.

Syropów wykrztuśnych na kaszel mokry nie można podawać dziecku kilka godzin przed snem, inaczej wzmożone kasłanie nie pozwoli mu spokojnie spać.

Dobrym sposobem na kaszel jest wyjściem z dzieckiem na spacer, ponieważ świeże powietrze ułatwia oddychanie. Należy też pamiętać o wietrzeniu i nawilżaniu powietrza w pokoju dziecka. Aby szybciej pozbyć się wydzieliny przy kaszlu mokrym, można zastosować delikatne oklepywanie pleców dziecka dłonią zwiniętą w łódkę.

Naturalnymi antybiotykami są czosnek, mleko i miód – napój stworzony z tych składników działa łagodząco i odkażająco na błonę śluzową. W czasie jakiejkolwiek infekcji nie można zapominać o podawaniu dziecku jak największej ilości płynów, dzięki którym dziecko nie odwodni się, a wszelkie wydzieliny zostaną rozcieńczone.

Tymianek - na kaszel i nie tylko!

Kiedy kaszel nie przechodzi…

Jeśli jednak kaszel utrzymuje się kilka dni i nie mija pomimo zastosowania domowych sposobów należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (13)
/rok temu
Mnie pediatra poradził, żeby przy kaszlu od razu podawać syrop przeciwzapalny, bo to nie tylko łagodzi napady kaszlu, ale hamuje chorobę i dolne drogi oddechowe pozostają czyste. Stosuję przeciwzapalnie fosidal, bo jeszcze się nie zdarzyło, żeby nie pomógl
/2 lata temu
Po syropkach na kaszel moja córka dostała reakcji alergicznej. Zaczęłam jej podawać w razie przeziębienia oparty na naturalnych składnikach Ulgrip junior. Zmniejsza chrypkę, niweluje kaszel i zwalcza infekcje. Co ważne, ma smak malin, więc młoda chętnie pije.
/2 lata temu
Na różnego rodzaju infekcje u dzieci, czyli między innymi kaszel najlepiej zastosować inhalacje, które nie mają skutków ubocznych a leki podawane są tam, gdzie rzeczywiście są potrzebne i działają. Dla dzieci najlepiej wybrać urządzenie, które będzie dostosowane do ich wieku jak przykładowo inhalator baby sanity, który można stosować już od 1 miesiąca życia dziecka. Ma potrzebne certyfikaty, pracuje cicho, nawet design jest dostosowany do dzieci.
POKAŻ KOMENTARZE (10)