POLECAMY

Już trzymiesięczne niemowlęta ,,słyszą” emocje

Już trzymiesięczne niemowlęta - wcześniej niż dotychczas sądzono - reagują na emocje zawarte w ludzkim głosie - uważają naukowcy. To zasadnicze odkrycie może pomóc we wczesnej identyfikacji niepokojących objawów, charakterystycznych na przykład dla autyzmu - czytamy w zdrowotnym serwisie BBC.
Już trzymiesięczne niemowlęta ,,słyszą” emocje

Wyniki skanów mózgów dwudziestu jeden śpiących niemowląt wykazały, że ich mózg reaguje na rodzaj odtwarzanego dźwięku.

Zdaniem naukowców, dotychczas nie było jasne, kiedy ludzki mózg rozwija umiejętność przetwarzania głosów i emocji. W rezultacie badacze mają nadzieję na odkrycie różnicy w rozwoju mózgu dziecka zdrowego i autystycznego.

Do badania wykorzystano obrazowanie funkcjonalnego magnetycznego rezonansu jądrowego (fMRI), aby zarejestrować w jaki sposób niemowlaki reagowały na dźwięki będące utożsamiane z emocjami takimi jak: śmiech, płacz, jak również dźwięki słyszane w tle, np. wody lub zabawek. Część mózgu – zwana korą skroniową – ulegała aktywacji w momencie, gdy odtwarzano głosy ludzkie – zupełnie jak w przypadku mózgów osób dorosłych.

Limbiczny rejon mózgu reagował bardzo wyraźnie na dźwięki negatywne i smutne, natomiast nie rozróżniał dźwięków neutralnych lub wesołych.

Profesor Declan Murphy z Królewskiego College’u Londyńskiego twierdzi: ,,To odkrycie zasadniczo zwiększa nasze zrozumienie procesu rozwoju dziecka”.

Jak mówi Dr Evelyne Mercure z Londyńskiego University College: ,,To bardzo rzadka demonstracja, ukazująca istnienie w mózgu wyspecjalizowanych obszarów na bardzo wczesnym etapie rozwoju”.

W wypowiedzi dla BBC prof. Murphy stwierdził: ,, Identyfikacja momentu aktywacji funkcji mózgu pozwoli nam odkryć obszary, w których dzieje się coś złego”.

Naukowcy skanują również mózgi niemowląt predysponowane do rozwinięcia autyzmu, czyli na przykład posiadających autystyczne rodzeństwo. Szukają momentu, w którym różnice będą zauważalne.

Źródło: BBC/ar

Zobacz też: Co geny mówią o autyzmie?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)