Dziecko

Jakie umiejętności ważne są w przedszkolu

Już niebawem zaczną się zapisy trzylatków do przedszkoli. Niektóre cztero – i pięciolatki też po raz pierwszy przekroczą próg przedszkolny.
/ 23.03.2010 18:38
Dziecko

Co dziecko powinno umieć idąc do przedszkola?

Przedszkole to taki przedsionek szkoły – dzieci muszą być dość samodzielne, by umieć odnaleźć się w nowej sytuacji.

Kiedyś niewielu rodziców przejmowało się dramatem jaki rozgrywał się we wrześniowe poranki w przedszkolnej szatni – dzieci płakały i choć serce pękało wiadomo było, że płakać będą jeszcze kilka dni, a potem szlochy ucichną i zacznie się zabawa.

Dziś mimo zabiegania rodziców nadopiekuńczość jest jednym z najczęściej popełnianych przez rodziców błędów. Dlatego też dzieci idą do przedszkola bez koniecznych umiejętności.

Buty i ubrania - co dziecko powinno potrafić przed pójściem do przedszkola

Dziecko idące do przedszkola powinno umieć zapiąć i rozpiąć kurtkę i buty, w które jest ubrane. Z czasem powinno sobie dobrze radzić z zawiązywaniem butów.

Powinno wiedzieć, które ubrania i buty są jego, a które nie.

Higiena - jak powinno dbać o siebie dziecko w przedszkolu

Do przedszkoli przyjmowane są dzieci, które zgłaszają potrzeby fizjologiczne i same korzystają z toalety. Niektórzy rodzice się oburzają, jednak proszę pomyśleć przez chwilę w jakiej sytuacji stoi wychowawca przedszkolny, który musi wybierać między wycieczką do toalety z jednym dzieckiem a pozostawieniem na chwile bez opieki grupy dzieci – w czasie takiej chwili wiele może się zdarzyć.

Poza umiejętnością korzystania z toalety dziecko musi wiedzieć, że należy umyć ręce, po czym dokładnie je wytrzeć.

Polecamy: Konsekwencja w działaniu

Jedzenie - jak dziecko musi umieć jeść zanim pójdzie do przedszkola

Dziecko nie musi wszystkiego lubić, ale do trzylatka czy czterolatka prawie wcale nie trafia argument o opłacaniu posiłków – jeśli dziecko należy do niejadków, może lepiej byłoby przygotowywać mu jedzenie w domu. Poza tym niektóre przedszkola starają się by zapewnić dzieciom, które tego wymagają odpowiednią dietę – nie zawsze jest to możliwe.

Bez względu na to czy Twoje dziecko zjada ze smakiem wszystko czy okropnie grymasi przy jedzeniu, powinno umieć pić z kubka, prawidłowo trzymać sztućce. Zabronione jest oczywiście jedzenie rękami i sięganie do talerza sąsiada.

Polecenia - dziecko powinno je rozumieć i wykonywać

Nauczyciel będzie uczył dzieci co to znaczy iść parami, gęsiego, stanąć w rzędzie, zrobić koło. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by Twoja pociecha wiedziała co ma zrobić, gdy usłyszy jedno z poleceń.

Zobacz też: Jakie powinno być przedszkole