Jakie ubranie na noc dla dziecka z AZS?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dziecka powoduje, że jego wrażliwa skóra może być podrażniona w czasie snu. Rozwiązaniem dla dziecka z AZS może być specjalne ubranko z oczyszczonego jedwabiu - nie tylko pidżama, ale i rękawiczki, stopki czy opaski na kolana i łokcie. Dowiedz się więcej o AZS i ubraniach na noc dla dzieci z wrażliwą, skłonną do podrażnień skórą.
Naczyniaki to łagodne nowotwory powstałe ze zmienionych naczyń krwionośnych. fot. fot. Fotolia

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry (AZS)?

Na skórze dziecka z atopowym zapaleniem skóry pojawiają się grudki, pęcherzyki i strupy, a skóra dotknięta chorobą jest silnie zaczerwieniona, robi się sucha oraz łuszcząca. Choroba najczęściej pojawia się w okolicach twarzy, zgięciach rąk i nóg, na szyi oraz na skórze wokół ust. Najbardziej uciążliwym objawem AZS jest silny świąd skóry, który powoduje drapanie się dziecka głównie po twarzy, w zgięciach łokciowych czy pod kolanami. Swędzenie może być tak silne, że dziecko przestanie się drapać dopiero w momencie rozdrapania skóry do krwi. 

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry zwane jest również egzemą czy wypryskiem. Choroba ma podłoże alergiczne. Skóra traci ochronną warstwę lipidów i staje się bezbronna. Pod wpływem alergenów następuje reakcja obronna objawiająca się stanem zapalnym skóry. Nie można jednoznacznie wskazać czynnika wywołującego chorobę, więc usunięcie przyczyn choroby jest trudne lub niemożliwe. Ważną rolę odgrywają też predyspozycje genetyczne. Jeżeli w rodzinie ktoś choruje na AZS, bardzo możliwe jest, że choroba pojawi się w następnych pokoleniach.

Zobacz też: Atopowe zapalenie skóry u dziecka – jak je leczyć dietą?

Codzienne życie z atopowym zapaleniem skóry

Leczenie atopowego zapalenia skóry polega w pierwszym etapie na wykryciu czynnika uczulającego, co jednak nie zawsze jest łatwe, a u niektórych wręcz niemożliwe (choroba jest bardzo zindywidualizowana – istnieje wiele różnych mechanizmów chorobowych).

Gdy uda się rozpoznać alergen, należy dążyć do jego wyeliminowania z otoczenia osoby chorej. Skórze atopowej trzeba poświęcić wiele czasu. Należy zadbać o odpowiednią pielęgnację, a więc przede wszystkim mycie (nie za długie kąpiele!), nawilżenie i natłuszczenie. U dzieci dodatkowym problemem jest drapanie podrażnionych miejsc, co prowadzi do pogorszenia stanu skóry małego pacjenta. Dlatego zaleca się zakładanie specjalnej miękkiej odzieży, która nie drażni chorej skóry, działa kojąco, a także rękawiczek, które uniemożliwią dziecku drapanie.

Bielizna i odzież dla niemowląt i dzieci z AZS

Ubrania dla dzieci i niemowląt z AZS są hipoalergiczne i nie zawierają potencjalnych alergenów (barwników, wybielaczy). Mogą być np. wykonane z oczyszczonego jedwabiu. Ubrania mogą być zakładane na każdą część ciała – oprócz klasycznej pidżamy są produkowane body, stopki, rękawiczki, opaski na oczy, kolana, łokcie. Nie powodują skutków ubocznych, dlatego może być stosowany bez ograniczeń czasowych, nawet u niemowląt. Jedwabne włókna są wyjątkowo długie (ponad 800 m), dzięki czemu materiał jest gładki, nie odchodzą od niego końcówki włókien mogące podrażniać wrażliwą skórę (tak, jak to ma miejsce w przypadku tkaniny bawełnianej). Jedwab absorbuje wilgoć z otoczenia (w tym z powierzchni skóry) – aż do 30% swojej wagi. Ma to bardzo istotne znaczenie terapeutyczne zwłaszcza w zimowym sezonie grzewczym, gdyż wilgotność (i wychłodzenie) skóry jest czynnikiem wzmagającym potliwość i świąd. Zaletą jedwabiu jest jego zdolność do termoregulacji, w efekcie czego ciało mniej się poci. Należy pamiętać, że pocenie prowadzi do wysuszenia skóry i świądu, co jest częstym zjawiskiem w czasie snu dzieci z problemami skóry.

Polecamy również: Pielęgnacja skóry z AZS

Źródło: informacja prasowa /ah

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/5 lat temu
Alternatywą dla jedwabiu jest bielizna z Evolonu. Przewaga tego materiału jest fakt, że można go prać w 95 stopniach nie pozbawiając tkaniny jej właściwości. Więcej o wspomaganiu leczenia AZS można przeczytać na naszej stronie internetowej.
/6 lat temu
eliminacja alergenu to podstawa, wiem z doświadczenia, bo moja córka dostała azs w wyniku skazy białkowej. po przejściu na nutramigen nastąpiła ogromna poprawa. do mleka przez jakis czas dodawałam latopic, probiotyk pomocny w leczeniu azs. najlepsze efekty przynosi stosowany u jak najmniejszych dzieci.