POLECAMY

Jakie mogą być powikłania po katarze u dziecka?

Czy katar może być niebezpieczny dla malucha? Jakie powikłania po katarze mogą wystąpić u małego dziecka? Dlaczego nie wolno ich bagatelizować? Zobacz!

powikłania po katarze u dziecka

Fot. Fotolia

Zapalenie ucha środkowego – powikłanie po katarze

Zapalenie ucha to jedna z bardziej powszechnych i niestety bardzo bolesnych chorób u małych dzieci, której szczyt zachorowań przypada między 6-18 miesiącem życia. Głównymi przyczynami są:

 • niedojrzałość układu immunologicznego małego dziecka,
 • brak odporności na większość powszechnych, ostrych zakażeń infekcyjnych,
 • odmienna budowa trąbki słuchowej.

U dzieci, trąbka słuchowa jest krótsza i szersza niż u dorosłych, przebiega bardziej poziomo, a jej ujście gardłowe znajduje się niżej. Predysponuje to do znacznie łatwiejszego przenikania czynników infekcyjnych tą drogą z jamy ustnej, gardła oraz nosogardła.

Leczenie zapalenia ucha środkowego zależy od jego fazy, nasilenia i stanu ogólnego. Możliwość antybiotykoterapii znacznie zmniejszyła liczbę powikłań, ale nie zmienia to faktu, że są one bardzo groźne.

Proces zapalny ucha środkowego może spowodować powikłania wewnątrzczaszkowe jak: ostre zapalenie wyrostka sutkowatego, niedowład, porażenie nerwu twarzowego lub zapalenie błędnika.

Najczęściej, następstwem ostrego zapalenia ucha środkowego jest wysiękowe zapalenie ucha, które niejednokrotnie prowadzi do niedosłuchu w wieku dziecięcym, a w następstwie do opóźnienia lub zahamowania mowy.

Zobacz także: Jak wyleczyć zapalenie ucha u dziecka?

Zapalenie zatok – powikłanie po katarze

Mówiąc o zapaleniu zatok należy podkreślić, że u niemowląt i małych dzieci zatoki przynosowe nie są jeszcze dobrze wykształcone i dlatego choroba ma inny przebieg niż u dorosłych lub starszych dzieci. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to powszechny problem wieku dziecięcego, stanowi bowiem 5-10% zakażeń górnych dróg oddechowych.

Zatoki przynosowe składają się z zatok czołowych, szczękowych, klinowych oraz sitowych. Łączą się z jamą nosową przez przewód nosowy środkowy i górny. W chwili urodzenia, u dziecka najlepiej rozwinięte są zatoki sitowe, natomiast zatoki szczękowe są małe – wielkości ziarna grochu.

Stąd też u niemowląt i małych dzieci do 3. roku życia najczęstszą postacią zapalenia zatok jest zapalenie zatok sitowych.

Zatoki klinowe i czołowe rozwijają się w późniejszych latach i są w pełni rozwinięte dopiero po okresie dojrzewania, jednak zmiany zapalne w ich obrębie mogą pojawiać się już u dzieci 8-letnich.

Zapalenie zatok najczęściej występuje w przebiegu infekcji, ale może być również wynikiem alergii lub odmiennej budowy nosa i zatok. Czynnikami sprzyjającymi jest okres zimy, wilgotny klimat, zanieczyszczenie powietrza i bierne palenie tytoniu.

Zobacz także: 3 mity na temat zwalczania kataru u niemowlęcia!

Główne objawy zapalenia zatok u dziecka:

 • niedrożność nosa,
 • wyciek z nosa,
 • kaszel dzienny i nocny.

Dodatkowo, może towarzyszyć im również podwyższona temperatura oraz ból głowy. Małe dzieci nie zawsze potrafią zlokalizować ból, dlatego też niepokój, rozdrażnienie, zaburzenie łaknienia i snu powinny zwrócić uwagę rodzica, bo powikłania ostrego zapalenia zatok mogą być bardzo groźne. Wśród nich wymienia się:

 • ropień podokostnowy,
 • zapalenie tkanek miękkich,
 • ropień oczodołu,
 • zapalenie opon mózgowych,
 • ropień mózgu.

Z tego względu, nie można bagatelizować objawów zapalenia zatok i zwlekać z wizytą u lekarza.

Źródło: Materiały prasowe Katarek Plus

Zobacz także: Jak zapobiegać zapaleniom gardła u dziecka?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 lata temu
wiosna tuż tuż, a infekcje szaleją. Moim sposobem na katar jest syrop Sinos, łagodzi stany zapalne i zabezpiecza uszy przed infekcjami, które szczególnie szybko atakują maluchy. Wyprubowałam na swoim 2 latku, dzięki niemu synek szybciej powrócił do pełni sił.