USG w ciąży/fot. Fotolia

Jakie choroby wykrywają badania prenatalne?

Dzięki badaniom prenatalnym można dowiedzieć się, czy dziecko nie jest obciążone wadami genetycznymi i chorobami wrodzonymi. Czy badania prenatalne są refundowane przez NFZ?
/ 15.11.2012 08:47
USG w ciąży/fot. Fotolia

Zdrowy styl życia

W zdrowym ciele zdrowy maluch – można by sparafrazować znane powiedzenie. Dlatego przyszła mama powinna wyjątkowo o siebie dbać. Właściwa dieta, ograniczenie stresu i regularne badania pozwolą zatroszczyć się o maleństwo jeszcze zanim się urodzi.

Prowadzony styl życia ma ogromny wpływ na przebieg ciąży. Od tego, jak przyszła mama o siebie dba zależy nie tylko jej zdrowie, ale także prawidłowy rozwój dziecka w jej brzuchu. Dlatego podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę podczas tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy.

Właściwe odżywianie

Dziecko połączone z mamą pępowiną, otrzymuje tą drogą wszystkie składniki, które są mu potrzebne do tego, by się rozwijać. Dlatego oczekując jego narodzin powinnyśmy zadbać o to, by nasz codzienny jadłospis był różnorodny i nie pomijał żadnej z grup produktów żywnościowych.

„Właściwe odżywianie jest istotne także ze względu na to, że podczas ciąży wzrasta zapotrzebowanie na energię, a przemiana materii przyśpiesza w wyniku zwiększonego tempa pracy układu oddechowego i krwionośnego. To, co je przyszła mama, buduje nie tylko jej organizm, ale także organizm jej nienarodzonego dziecka i struktury pomocnicze jak łożysko” – mówi ginekolog dr n. med. Rafał Kocyłowski z poznańskiego Centrum Badań Prenatalnych PreMediCare w Szpitalu Med Polonia.

Zobacz też: Ciąża - zakazy i nakazy

Zdrowe składniki

W jadłospisie przyszłej mamy na stałe zagościć powinien też nabiał, ryby, rośliny strączkowe, a także chude mięso. To doskonałe źródło białka, które jest niezbędne szczególnie w trzecim trymestrze, kiedy dziecko najszybciej rośnie.

Przyszłe mamy powinny także pamiętać o spożywaniu produktów bogatych w żelazo, na które zapotrzebowanie jest duże zwłaszcza w zaawansowanej ciąży. Ten pierwiastek znajdziemy na przykład w wątróbce, buraczkach i pestkach dyni. Dobrze też pamiętać o błonniku, który pomaga złagodzić często dokuczające w tym czasie zaparcia.

Jakich produktów się wystrzegać?

Jakich produktów należy natomiast w trakcie ciąży unikać? Przede wszystkim sztucznie dosładzanych gazowanych napojów, ponieważ zawierają fosforany zmniejszające wchłanianie przez organizm wapnia – tak ważnego dla prawidłowego rozwoju dziecka. Lepiej też zrezygnować z niepotrzebnej dawki cukrów i tłuszczów trans pod postacią wafelków czy ciasteczek i zastąpić je gorzką czekoladą, a jeszcze lepiej suszonymi owocami.

Ważne badania

Dla zdrowia przyszłej mamy oraz dziecka istotne są także regularne wizyty u ginekologa oraz wykonywanie badań prenatalnych. Dzięki temu, że przyszła mama jest pod stałą kontrolą specjalisty, wszystkie nieprawidłowości w przebiegu ciąży czy chociażby niedobory witamin można łatwo wykryć i im zapobiegać.

„Dzięki badaniom prenatalnym można też dowiedzieć się, czy dziecko nie jest obciążone wadami genetycznymi i chorobami wrodzonymi. To bardzo istotna dla lekarza informacja, bowiem dzięki rozwojowi medycyny w wielu przypadkach leczenie jest możliwe jeszcze przed przyjściem dziecka na świat lub tuż po jego narodzinach. Ponadto najnowsze odkrycia w dziedzinie badań prenatalnych pomagają wykryć kobiety zagrożone porodem przedwczesnym, nadciśnieniem w ciąży czy cukrzycą ciążową zanim jeszcze wystąpią, a te choroby umiemy już skutecznie leczyć”  – mówi dr Rafał Kocyłowski.

Zobacz też: Jak masa matki wpływa na płód?

Nie bójmy się badań

Podczas ciąży warto wykonać przede wszystkim zupełnie bezpieczne dla zdrowia nieinwazyjne badania prenatalne, czyli USG oraz testy biochemiczne z krwi kobiety w ciąży. Chociaż ich wynik nie daje jednoznacznej diagnozy, pozwala ustalić, czy u naszej pociechy istnieje istotne ryzyko wystąpienia określonych wad wrodzonych. Dopiero jeśli wynik tych testów jest niepokojący, lekarz skieruje przyszłą mamę na inwazyjne badania prenatalne, do których zalicza się między innymi amniopunkcję, kordocentezę czy biopsję trofoblastu. Choć wiele osób obawia się, że mogą być one niebezpieczne dla zdrowia płodu, to w rzeczywistości jeśli są one wykonywane przez doświadczonego lekarza, ryzyko jest ograniczone do minimum (poniżej 1 %).

Badania nieobowiązkowe

Badania prenatalne w naszym kraju nie są obowiązkowe, ale ich wykonanie w określonych przypadkach refunduje NFZ. Za testy nie płacą kobiety, które zaszły w ciążę po ukończeniu 35. roku życia oraz te przyszłe mamy, które wcześniej urodziły dziecko z chorobą genetyczną lub wadą wrodzoną.

Refundacja przysługuje także w przypadku, gdy w rodzinie występowały przypadki wad lub lekarz prowadzący aktualną ciążę zauważył coś niepokojącego w badaniu USG, na przykład podejrzewa brak kości nosowej (NB) lub stwierdza za szybką lub za wolną czynność serca dziecka (FHR) czy szeroką przezierność karkową (NT).

Stres a ciąża

Na rozwój nienarodzonego jeszcze dzieciaka wpływa także odczuwany przez przyszłą mamę stres. Jeśli w trakcie ciąży przez długi czas się denerwujemy, w naszym organizmie rośnie poziom adrenaliny, który może wywoływać skurcze macicy i spowodować przedwczesny poród, a nawet poronienie. Nerwy w trakcie ciąży mogą także przyczynić się na przykład do nieprawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka, a także opóźnić rozwój jego narządów ruchu. Dlatego w trakcie ciąży przyszła mama powinna starać się do minimum ograniczyć stres i znaleźć sposób na rozładowanie napięcia, na przykład poprzez relaksującą kąpiel, spokojny wieczór z książką czy spotkanie z przyjaciółką. Ważne jest także, by dbać o odpowiednią ilość snu, ponieważ w tym czasie organizm najlepiej się relaksuje i regeneruje.

Dwie kreski na teście ciążowym to wspaniała wiadomość, a jednocześnie sygnał, że od teraz jesteśmy odpowiedzialne także za małego człowieka, który rozwija się w naszym brzuchu. Pamiętajmy więc, by szczególnie podczas ciąży o siebie dbać. Bo zdrowa mama równa się zdrowy maluch.

Zobacz też: Aktywność fizyczna w ciąży

Źródło: materiały prasowe LTM Communications/jp

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)