Jeżeli Twoje dziecko często oddycha przez usta, skonsultuj się ze specjalistą laryngologiem, który wykluczy ewentualność przerostu trzeciego migdałka u dziecka /fot. Fotolia

Jak zapobiegać wadom wymowy u dziecka?

Drodzy rodzice! Czy Wasze dziecko oddycha przez nos, nie ma problemów z przełykaniem, dobrze słyszy? Bądźcie czujni i obserwujcie dziecko, by wyłapać nieprawidłowości, które mogą świadczyć o przyszłych wadach wymowy. Na co zwracać szczególną uwagę? Podpowiada logopeda.
/ 11.05.2011 11:08
Jeżeli Twoje dziecko często oddycha przez usta, skonsultuj się ze specjalistą laryngologiem, który wykluczy ewentualność przerostu trzeciego migdałka u dziecka /fot. Fotolia

Na co zwrócić uwagę u dziecka?

Drodzy Rodzice! Zwróćcie uwagę u swojego dziecka na:

  • Prawidłowy tor oddechowy (oddychanie przez nos) - dziecko często podczas różnych infekcji oddycha przez usta. Bywa również tak, iż dziecko, które często choruje, ma przewlekły katar - nawet po jego ustąpieniu nadal oddycha ustami.

Jeżeli Twoje dziecko często oddycha przez usta, skonsultuj się ze specjalistą laryngologiem, który wykluczy ewentualność przerostu trzeciego migdałka u dziecka.
Przerost migdałka gardłowego (tzw. trzeciego migdałka) może powodować częściowy niedosłuch, utrudnienia w oddychaniu, nosowe zabarwienie mowy tzw. nosowanie.

  • Stan słuchu swojego dziecka. Po każdorazowym zapaleniu ucha należy udać się na konsultację do lekarza, aby wykluczyć uszkodzenie słuchu i w związku z tym niedosłyszenie.

Pamiętajmy, że prawidłowa mowa jest związana z prawidłowym słuchem (słyszeniem).

Wszelkie uszkodzenia słuchu, niedosłuchy - wpływają na stan naszej mowy. Nawet krótkotrwałe stany "gorszego słyszenia" związane z zapaleniem ucha, czy zwykłym katarem.

Polecamy: Jak rozpoznać zapalenie ucha u dzieci?

  • Prawidłowe połykanie pokarmów - sprawdź, czy u dziecka nie utrwalił się infantylny (niemowlęcy) typ połykania pokarmów. Przy prawidłowym połykaniu płyny nie wyciekają z jamy ustnej, język znajduje się na podniebieniu, a wargi nie powinny mocno zaciskać się (w momencie połykania). Nieprawidłowe połykanie prowadzi do powstawania wad zgryzu, bądź pogłębiania wad zgryzu. Wady zgryzu z kolei związane są z powstawaniem różnorodnych wad wymowy np. seplenienia międzyzębowego.

Należy również zaniechać podawania jedzenia przez smoczek najpóźniej od drugiego roku życia dziecka, ponieważ utrwala się w ten sposób nieprawidłowe połykanie, co pociąga za sobą kształtowanie się nieprawidłowego zgryzu, a w dalszej konsekwencji powstanie wady wymowy. Długotrwałe ssanie smoczka przez dziecko powoduje również brak pionizacji języka - potrzebny do realizacji niektórych głosek.

  • Dbałość o uzębienie. Braki w uzębieniu powodują wady wymowy, np. nieprawidłowe brzmienie głosek dentalizowanych sz, ż, cz, dż, s, z, c, dz. Język wchodzi w szczeliny zębowe, układa się nieprawidłowo do realizacji głosek i staje się przyczyną powstawania wad wymowy.
  • Ruchomość języka - zbyt krótkie wędzidełko (po konsultacji z logopedą i laryngologiem) - powinno zostać podcięte przed 3 r.ż. przez laryngologa, bądź odpowiednimi masażami i ćwiczeniami rozciągnięte przez logopedę (nie każde wędzidełko da się rozciągnąć, zależy jaka jest jego budowa anatomiczna). Niekiedy jednak interwencja chirurgiczna jest konieczna - nie da się jej uniknąć, bowiem mało ruchomy język, jest językiem mało sprawnym i uniemożliwia dziecku wymowę niektórych głosek oraz jest przyczyną nieprawidłowego połykania.
  • Podawanie tylko i wyłącznie miękkich oraz płynnych pokarmów (papek) - powoduje, że narządy artykulacyjne dziecka "rozleniwiają się". Dziecko nie ćwiczy odpowiednich mięśni narządów artykulacyjnych, w związku z czym jego mowa nie będzie prawidłowa. Narządy artykulacyjne nie będą przystosowane do wykonywania różnorakich trudnych i precyzyjnych ruchów. Ważne jest również odgryzanie, gryzienie i żucie pokarmów.

Czytaj także: Jak pomóc dziecku w nauce mówienia?