dziecko fot. Fotolia

Jak zapewnić dziecku odpowiednią ilość witaminy D i wapnia?

Apetyt kilkulatka to wielka niewiadoma. Jednego dnia twój przedszkolak nie chce nic jeść, drugiego dnia prosi o dokładkę po każdym posiłku. Kapryśnemu dziecku zapewnij posiłki smaczne, ale też bogate w to, czego codziennie bardzo potrzebuje: witaminę D i wapń.
Małgorzata Czyż / 19.10.2017 11:45
dziecko fot. Fotolia

Witamina D poszukiwana!

Witamina D powstaje w skórze pod wpływem słońca, może pochodzić także z diety – znajdziemy ją m.in. w tłustych rybach i żółtku jaja. Zapotrzebowanie na witaminę D dla dzieci i młodzieży to między 600 a 1000 j.m. na dobę (15-25 μg/dobę) – to ilość, którą często trudno zaspokoić standardową dietą – szczególnie, jeśli dziecko nie lubi ryb. 

Czy szklanka mleka wystarczy, by pokryć zapotrzebowanie dziecka na wapń?

Dużo łatwiej będzie przekonać dziecko do produktów mlecznych, które są znakomitym źródłem wapnia. Dla dzieci w wieku 4-8 lat zapotrzebowanie na ten składnik wynosi 800 mg dziennie – to ok. 3 szklanki mleka 3,2% lub 500 ml jogurtu naturalnego 2%. Czy to oznacza, że 3-4 produkty mleczne dziennie zaspokoją zapotrzebowanie dziecka na wapń? Niestety, to nie takie proste, bo wchłanianie tego składnika zależy od obecności witaminy D.

Duet idealny: produkty, które zawierają wapń i witaminę D

Nawet jeśli dziecko będzie spożywało z dietą odpowiednie  ilości wapnia, ale w jego diecie zabraknie witaminy D, wchłanianie wapnia przez jego organizm będzie ograniczone. Dlatego trzeba zadbać o odpowiednią ilość witaminy D w diecie np.  podając  dziecku produkty, które zawierają oba te składniki. Na sklepowej półce znajdziesz takie, które zostały specjalnie wzbogacone w wapń i witaminę D, a do tego smakują dzieciom. Trudno wyobrazić sobie, że dziecko odmówi rodzicowi przekąski w postaci pysznego jogurtu lub serka, prawda? 

Dzieci nie otrzymują wystarczająco dużo witamin D i wapnia wraz z dietą

Organizm wykorzystuje wapń do budowy kości i zębów, jest on bardzo istotny w okresie intensywnego rozwoju i wzrostu. Witamina D ma znaczenie nie tylko dla kości, wpływa także na odporność czy na zapobieganie rozwojowi chorób cywilizacyjnych. Z badań wynika jednak, że dieta dzieci w wieku przedszkolnym jest zbyt uboga zarówno w wapń, jak i witaminę D. Niedobory wapnia dotyczą 50% polskich czterolatków, a niedobory witaminy D aż 98% dzieci1. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na zawartość tych składników w diecie, a w okresie jesienno-zimowym skonsultować z lekarzem suplementację witaminy D.
1 Ogólnopolskie badanie nad zawartością wapnia i witaminy D w dietach dzieci w wieku 4 lat, Pediatria Współczesna Gastroenterologia, Hepatologia i Żywienie Dziecka, 2006; 8: 107-109.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/25.10.2017 06:50
do Asterka: a skąd wiesz, ze sie dobrze wchlaniaja? Robilas badania z krwi na obecnosc wit. D?
/21.10.2017 12:33
mój ginekolog zalecił mi suplementację witaminą D, przyjmuję ją w postaci wygodnych kropelek evital d1000, dobrze się wchłaniają