POLECAMY

Jak zadbać o wiosenne bezpieczeństwo dziecka?

Wiosenne słońce i przyjemna temperatura zachęca nasze dzieci do zabaw na świeżym powietrzu. Rodzinne wyprawy na place zabaw, skwery czy ścieżki rowerowe, to nie tylko wspaniała przygoda i niczym nie skrępowana zabawa, ale również odpowiedzialność i niebezpieczeństwa czyhające na Wasze pociechy.
Jak zadbać o wiosenne bezpieczeństwo dziecka?

Na placach zabaw

Zastanów się czy Twoje dziecko właściwie korzysta z urządzeń zainstalowanych na placach zabaw, boiskach. Wyobraźnia dzieci jest nieograniczona i trzeba o tym zawsze pamiętać. Konsekwencje niewłaściwego używania sprzętów mogą być tragiczne w skutkach. Podczas zabaw, dorośli powinni wykazać się czujnością. Zwróć uwagę, czy plac zabaw z którego korzysta Twoje dziecko jest ogrodzony, ma odpowiednio rozmieszczone i zamocowane urządzenia (np. czy bramka jest właściwie i solidnie zamocowana, dzieci nie tylko będą strzelać do niej gole, ale również zwieszać się z poprzeczki). Gdy dostrzeżesz nieprawidłowości na tego typu terenie, powiadom właściciela, administratora odpowiedzialnego za stan urządzeń.

Obowiązkiem każdego gospodarza placu zabaw jest coroczna kontrola sprzętu i dbanie o czystość piachu w piaskownicach. 

Polecamy: Jak wybrać rower dla dziecka?

Bezpieczeństwo na drodze

Osobną i bardzo ważną sprawą jest bezpieczeństwo na drodze. Od najmłodszych lat wyrabiaj w dziecku prawidłowe nawyki chodzenia i jazdy po drodze. Podczas wspólnych wypraw rowerowych, pamiętaj o tym, aby wyposażyć dziecko w kask, ochraniacze i odblaski. Przed wyruszeniem z dzieckiem na wycieczkę sprawdź czy rower ma sprawne hamulce, przerzutki, koła są odpowiednio przykręcone i napompowane.

Niebezpieczne są również stare, pościerane opony. Zawsze ucz dziecko, by przestrzegało znaków drogowych (sam ich przestrzegaj!). Koniecznie przypomnij dziecku, by poruszało się po drogach dla rowerów, a gdy przechodzi przez przejście dla pieszych zeszło z roweru i przeprowadziło rower.

Ważne jest również wyrobienie w dziecku nawyku sygnalizowania skrętu ręką. Kategorycznie nie można jechać rowerem po zmroku bez świateł. Stosowanie zasady ograniczonego zaufania na drodze może pomóc zachować bezpieczeństwo podczas wycieczek.

Zobacz  także: Niebezpieczne zabawki?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)