POLECAMY

Jak zadbać o miłą atmosferę przy wielkanocnym stole?

Wielkanoc to czas budzącej się do życia przyrody, wiosennej radości i religijnych przeżyć. To okazja do refleksji, a także rodzinnych spotkań. Jak sprawić, aby w ten świąteczny czas w domu zagościł śmiech i miła atmosfera? Oto kilka rad, jak w prosty sposób zapewnić domownikom i gościom dobry humor i uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.
Jak zadbać o miłą atmosferę przy wielkanocnym stole?

Wiosenny wystrój równa się dobry nastrój, czyli jak zadbać o atmosferę przy wielkanocnym stole?

Po pierwsze warto zadbać o wystrój naszego mieszkania i ciekawie przybrany strój. Do ozdabiania domu możesz zaangażować najmłodszych członków rodziny. Ręcznie wykonane ozdoby będą na pewno oryginalne, a także zawsze będą pewnym pretekstem do rozmów – zawsze możesz się pochwalić swoimi małymi pomocnikami i ich zdolnościami. Robienie ozdób wielkanocnych wymaga trochę cierpliwości, ale na pewno będzie ogromną frajdą dla dzieci. 

Zobacz też: Wymaluj z dziećmi pisanki

Pamiętaj, żeby używać jak najwięcej kolorowych elementów. Stosuj jasne, żywe barwy. Po okresie zimowej szarówki kolorowe ozdoby będą cieszyć oko i wprawiać w lepszy nastrój.

Najmłodsi świętują - zadbaj o atmosferę przy wielkanocnym stole

Nie umniejszaj roli dzieci w świętowaniu. Często zdarza się tak, że dzieciom szykuje się osobny stolik. Nie jest to złym pomysłem, pod warunkiem, że będzie on w tym samym pomieszczeniu, co stół dorosłych. Dzieci poczują się ważne – mają swoje miejsce, zastawiony i udekorowany stół tylko dla nich, a jednocześnie będą brały udział w rodzinnej uroczystości. Postaraj się też zapewnić dzieciom jakieś zajęcie.

Kiedy już zjedzą, zaczną się nudzić przy stole. Może to wywołać niepotrzebne napięcia – dzieci krzyczą, dorośli je przekrzykują i robi się nerwowo. Jeśli macie dom z ogródkiem i pogoda dopisze możecie zorganizować dzieciom zabawy na świeżym powietrzu.

Zobacz też: Jak ciekawie spędzić z dzieckiem Wielkanoc?

Zabawa w chowanego lub w szukanie pisanek przyniesie wiele radości. Postaraj się, żeby jakiś dorosły tez wziął udział w zabawie. Dzieci czują się wtedy ważne. Jeśli nie macie ogrodu zaplanuj koniecznie spacer.

Zobacz też: Jak zaplanować spacer z dzieckiem?

Podczas spaceru możecie szukać śladów wiosny, pobawić się w ganianego lub zagrać w piłkę. To zmęczy trochę dzieci i da dorosłym wytchnienie po powrocie. Jeśli pogoda nie dopisze zorganizuj coś w domu.

Bez względu jednak na okoliczności postaraj się w natłoku obowiązków pani domu znaleźć czas dla dzieci.

Dla każdego coś dobrego - to ważne, jeśli chcesz mieć mieć miłą atmosferę przy wielkanocnym stole

Świętowanie kojarzy się również z jedzeniem. Podczas Wielkanocy tradycyjnie w Polsce jemy jajka. Ale nie jest to jedyna świąteczna potrawa. Wiadomo, że nie dogodzisz smakom wszystkich gości. Możesz jednak postarać się o urozmaicenie jadłospisu. Pamiętaj, że lepiej przygotować rozmaite dania w małej ilości, niż kilka w dużej ilości.

Postaraj się zarówno o zdrowe jedzenie, jak i o słodkości. Świeże owoce i warzywa dostarczą poprawiających nastrój witamin, a ciasta i słodkie przekąski są źródłem cukru, który dodaje energii. A dobry humor i pozytywna energia jest zawsze mile widziana.

Zobacz też: Wielkanocne zabawy z dziećmi

Czasem jednak mimo naszych usilnych starań i solidnych przygotowań zdarza się, że mały szczegół jest powodem nieporozumienia.

Aby atmosfera przy wielkanocnym stole była miła, pamiętaj by:

  • włączyć do przygotowań i do świętowania najmłodszych – dzieci często rozładowują napięcia u dorosłych
  • nie daj się zaskoczyć – postaraj się wszystko zaplanować
  • nie daj się sprowokować – postaraj się niewygodne sytuacje lub niemiłe komentarze obrócić w zart lub puścic mimo uszu

Wielkanoc to nie czas na kłótnie, tylko na radość.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
I przy wielkanocnym stole nie rozmawiać o polityce i chorobach! To są najgorsze tematy. A jeśli chodzi o najmłodszych gości - gry i zabawy można wykombinować wcześniej, by dzieciaki się nie nudziły.