POLECAMY

Jak zachęcić malca do mycia

Zdarza się, że dziecko nie lubi myć ząbków albo rączek. A ty, tracisz tracisz przez to mnóstwo czasu i energii. Sprawdź, jak zachęcić dziecko do mycia.
Jak zachęcić malca do mycia

Im dziecko jest starsze, tym lepiej radzi sobie z myciem ząbków czy rączek. By jednak dbałość o higienę weszła malcowi w krew, musisz wykazać dużo cierpliwości i konsekwencji.

Gdy dziecko ukończy rok, pilnuj, aby rano i wieczorem szczotkowało zęby. Początkowo niech tylko naśladuje twoje ruchy, poruszając szczoteczką
w buzi. Około trzeciego roku życia, gdy potrafi już płukać usta bez połykania wody, wprowadź pastę. Pamiętaj, by przynajmniej raz dziennie samej dokładnie szczotkować ząbki dziecka.

Dwulatka możesz już zachęcać do współpracy podczas kąpieli. Pokazuj, jak należy namydlić nóżki, umyć szyję czy uszy. A przy myciu głowy wlej mu na rączkę odrobinę szamponu i zaproponuj, by sam wmasował go we włosy.

Dwuipółlatek potrafi już samodzielnie umyć ręce. Pokaż więc dziecku, jak to się robi, oraz tłumacz, dlaczego dłonie zawsze powinny być czyste („W brudzie są zarazki, od których można zachorować”). Koniecznie też pilnuj, aby przed posiłkami, po spacerze czy wyjściu z ubikacji malec korzystał z mydła i wody.

Trzylatka zacznij już uczyć samoobsługi w toalecie. Jeśli malec odmawia współpracy (bo np. czuje odrazę do zawartości nocniczka), odłóż sprawę na tydzień, ale cały czas cierpliwie tłumacz, że w ubikacji powinien obywać się już bez twojej pomocy. Z czasem dziecko przełamie opór.

Jakie jeszcze znasz sposoby, aby nakłonić dziecko do mycia? Podziel się nimi na forum polki.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)