POLECAMY

6 porad, jak wzmocnić u dziecka wiarę w siebie

Nie wiesz, jak wychować pewnego siebie, ale nie zadufanego w sobie człowieka? Sprawdź!
6 porad, jak wzmocnić u dziecka wiarę w siebie fot. Fotolia

Zależy ci na tym, żeby wychować dziecko jak najlepiej. Chcesz, żeby było szczęśliwe, mądre i żeby odniosło w życiu sukces. Zadanie nie jest proste, ale oczywiście możliwe do zrobienia dla świadomych rodziców. Ważne w procesie wychowania jest zbudowanie w dziecku odpowiedniej wiary w siebie.

Co robić i jak mówić do dziecka, by z jednej strony nie popadało w samouwielbienie, a z drugiej nie czuło się gorsze od innych?

Oto nasze wskazówki, jak wzmocnić u dziecka wiarę w siebie:

1. Bądź ostrożna w krytyce

Uważaj na słowa, kiedy jesteś zła na dziecko i chcesz je ukarać za jakieś złe postępowanie. Obrażanie i poniżanie z pewnością odbije się na jego samoocenie. Nigdy tego nie rób!

Jak mądrze karać małe dziecko?

2. Okazuj miłość bezwarunkowo

Nie mów, że kochasz dziecko za coś. Mów mu to w różnych sytuacjach i nie argumentując w żaden sposób. Dzięki temu będzie wiedział, że na twoją miłość nie będzie musiał jakoś zasłużyć, ale że zawsze, niezależnie od tego, co zrobi, będziesz je kochać.

Jeśli ty zaczniesz stawiać warunki w miłości, twoje dziecko może być na to podatne także w relacjach z innymi ludźmi. Może wówczas w dorosłym życiu mieć kłopoty z wykorzystywaniem w pracy lub z toksycznymi relacjami, ponieważ będzie tę drugą osobę zawsze cenił wyżej niż siebie i będzie stale zabiegał o jej względy. Będzie miał poczucie, że tylko jeśli druga osoba jest z niego zadowolona, to on ma wartość.

3. Nie porównuj dziecka z innymi

Nigdy nie wyrzucaj dziecku, że jest gorsze od innych, nie dociekaj, jakie wyniki mają jego rówieśnicy. Takie zachowanie wzbudzi w nim niezdrową rywalizację i zawsze nie będzie chciało być po prostu dobre samo dla siebie, a jedynie lepsze od innych. Nie wymagaj też, by twoje dziecko zawsze wiodło prym w każdej dziedzinie. Przecież i ty masz mocniejsze i słabsze strony, prawda?

Sprawdź też inne porady dotyczące wychowania:

4. Stosuj mądre, przemyślane pochwały

Nie rób z dziecka swojego bożka. Owszem, możesz, a nawet powinnaś doceniać i podkreślać jego mocne strony, ale nie zachowuj się tak, jakby było ono chodzącym ideałem. Bezkrytyczne patrzenie na dziecko wcale nie jest dla niego dobre. Jeśli będziesz się tak zachowywać, spowodujesz, że dziecko może być leniwe, nieambitne i zbyt zapatrzone w siebie. Może też mieć roszczeniową postawę do świata. Trochę pokory w wychowaniu jest absolutnie wskazane.

5. Nie wymagaj więcej, niż dziecko jest w stanie spełnić

Nie stawiaj zbyt wysoko poprzeczek. Niech dziecko ma do czego dążyć, ale odniesienie celu niech będzie możliwe, a nie utopijne. Jeśli będziesz wymagała od dziecka przesadnie wiele, zacznie ono wątpić w swoje jakiekolwiek zdolności i zniechęci się do dalszej pracy.

6. Naucz dziecko uczyć się na błędach

To normalne, że dziecku nie wszystko od razu wychodzi. Sztuką jednak jest pokazanie mu, jak przełamywać porażki w sukces, czyli jak uczyć się na błędach. Chcesz, żeby dziecko stawało się coraz dojrzalsze? Ucz je tej dojrzałości. Zawsze po porażce rozmawiaj z nim i pokazuj, jak może następnym razem uniknąć niepowodzenia.

Niech wie, że pewny siebie człowiek to nie idealny człowiek, ale taki, który zna swoje słabości i umie je pokonywać. To ktoś, kto stale nad sobą pracuje i rozwija się. To nie ktoś, komu wszystko się należy, ale kto wie, jak coś osiągnąć, bo wierzy we własne talenty i umiejętności.

Sprawdź też inne porady dotyczące wychowania:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/3 lata temu
szkoda, że moi rodzice nie wiedzieli, jak wzmocnić u dziecka wiarę w siebie...
/3 lata temu
fajny teskt, teraz już będe wiedzieć, jak wzmocnić u dziecka wiarę w siebie ;)