POLECAMY

Jak wyleczyć zapalenie ucha u dziecka?

Zapalenie ucha u dziecka może spowodować niedosłuch. Co robić, by do tego nie dopuścić i jak leczyć zapalenie ucha, podpowiada specjalista chorób dzieci – lek. med. Marta Kolek-Mizia.

zapalenie ucha u dziecka

Fot. Fotolia

Leczenie zapalenia ucha środkowego

Ostre zapalenie ucha środkowego rozpoczyna się nagle ostrym bólem ucha najczęściej w godzinach nocnych. Ból ucha jest silny, tętniący, uniemożliwia sen.

U niemowląt może powodować niepokój, płacz, niechęć do ssania, wymioty i wysoką gorączkę. Charakterystycznym objawem łatwym do zaobserwowania jest pocieranie główką o poduszkę i łapanie się za ucho.

Ostre zapalenie ucha na ogół przebiega w parze z upośledzeniem słuchu. U ok. 5% chorych dochodzi do perforacji błony bębenkowej z ropno-krwistym wyciekiem z ucha. Jeśli wiec zaobserwujemy u naszego dziecka któreś z tych objawów, niezwłocznie należy udać się do lekarza,  który zdiagnozuje chorobę i dobierze odpowiednią kurację.

Zobacz także: Groźne następstwa choroby ucha

Antybiotykoterapia w leczeniu zapalenia ucha środkowego

Leczenie zapalenia ucha środkowego zależy  od jego fazy, nasilenia i stanu ogólnego chorego dziecka. W stadium początkowym stosujemy „zasadę czujnej obserwacji”, czyli podawanie leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. W razie braku poprawy, w ciągu 24-48  godzin włączamy antybiotyk.

Antybiotyk stosujemy zawsze u dzieci <6mż,  u dzieci z wysoką gorączką i wymiotami oraz u dzieci z wyciekiem z ucha.

Groźne powikłania po zapaleniu ucha środkowego

Możliwość antybiotykoterapii znacznie ograniczyła liczbę powikłań, ale nie zmienia to faktu, że cały czas są one bardzo groźne. Proces zapalny ucha środkowego może przejść na sąsiadujące struktury anatomiczne powodując powikłania wewnątrzskroniowe jak:

  • ostre zapalenie wyrostka sutkowatego,
  • niedowład,
  • porażenie nerwu twarzowego,
  • zapalenie błędnika.

Rzadko spotyka się powikłania wewnątrzczaszkowe jak zapalenie opon mózgowych.

Najczęściej, następstwem ostrego zapalenia ucha środkowego jest wysiękowe zapalenie ucha. Jest ono najczęstszą przyczyną niedosłuchu w wieku dziecięcym, a w następstwie prowadzi do opóźnienia lub zahamowania rozwoju mowy u dzieci.

Źródło: Materiały prasowe Quality PR/ Katarek plus

Zobacz także: Zapalenie ucha środkowego u dziecka – przyczyny

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)