POLECAMY

Jak wygląda rehabilitacja po wszczepieniu u dziecka implantu słuchowego?

Wszczepienie implantu słuchowego to dopiero początek – aby dziecko właściwie słyszało i rozumiało dźwięki konieczna jest właściwa rehabilitacja po wszczepieniu implantu słuchowego. Zarówno rehabilitacja jak i samo wszczepienie implantu są refundowane przez NFZ!

Razem dla Słuchu

Zosia nosi implant ślimakowy. Fot. Razem dla Słuchu

Możliwie szybka implantacja to warunek konieczny do osiągnięcia celu, jakim jest otwarcie małego pacjenta na świat dźwięków. Aby liczyć na prawdziwy sukces, dziecko musi przejść odpowiednio prowadzoną rehabilitację.Warto być cierpliwym, bo rezultaty wynagrodzą czas na nią poświęcony.

Kiedy rozpocząć rehabilitację związaną z wszczepieniem implantu słuchowego?

Ćwiczenia rehabilitacyjne należy zacząć możliwie szybko, nawet jeszcze przed operacją wszczepienia implantów. Rodziców w tym zadaniu wspierają logopedzi, ale to głównie od nich zależy regularność i prawidłowy przebieg całego procesu.

W ustaleniu sposobu rehabilitacji i doborze ćwiczeń pomocni będą lekarze specjaliści i terapeuci. To oni podpowiadają rodzicom dziecka, jak mogą skutecznie ćwiczyć słuch, a także sami ćwiczą razem z pacjentem.

Bardzo ważna jest regularność. Zajęcia z terapeutami odbywają się kilka razy w tygodniu po kilkadziesiąt minut. Opiekunowie dziecka powinni natomiast ćwiczyć z dzieckiem każdego dnia, aby jak najczęściej korzystało z procesora dźwięku.

Zobacz także: Problemy ze słuchem u dziecka – jak je zauważyć?

Rehabilitacja dziecka z implantem słuchowym – ćwiczenia

Rehabilitację należy zacząć od nauczenia dziecka rozpoznawania źródła dźwięku. Jeżeli dzwoni telefon, należy wskazać maluchowi przedmiot i wyjaśnić, że sygnał wydobywa się właśnie z niego.

Po pewnym czasie mały pacjent sam powinien umieć określić pochodzenie dźwięku. Nawet jeśli mu się nie uda, trzeba mu spokojnie wyjaśnić błąd i pobudzać do dalszej pracy.

Co ważne, wszystkie ćwiczenia należy wykonywać znajdując się na wysokości dziecka. – "Z małymi dziećmi pracuje się przede wszystkim na podłodze" – mówi dr Marlena Kurowska, logopeda pracująca w Fundacji „ECHO”. – "Dziecko jest wtedy w takim bezpiecznym obszarze. Kiedy się z nim witamy, jesteśmy na tym samym poziomie jego wzrostu i wzroku. To bardzo istotny element, bo jeżeli stoimy, patrzymy na dziecko z góry, nie jesteśmy partnerami".

Doskonałym ćwiczeniem dla dziecka jest rozpoznawanie odgłosów wielu zwierząt. Maluch uczy się w ten sposób kojarzenia danego dźwięku z obrazkiem, na którym znajduje się konkretne zwierzątko. Ważne, by przy tej okazji cały czas mówić do dziecka, by dodatkowo uczyło się nowych słów.

Kiedy widać efekty rehabilitacji słuchowej?

Należy pamiętać, że długość rehabilitacji zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Zwykle pierwsze efekty pracy pojawiają się po około 7-8 miesiącach. U niektórych dzieci ten proces może trwać dłużej, u innych krócej.

Nie warto zniechęcać się niepowodzeniami i nie należy porzucać ćwiczeń. Nie należy też spoczywać na laurach. Nawet jeśli dziecko samo świetnie sobie radzi, cały czas wymaga pomocy rodziców i terapeutów, by wyniki jego pracy nie poszły na marne.

Cały proces rehabilitacji u jednych dzieci kończy się po kilku latach, u innych dopiero po kilkunastu. Jednak warto być cierpliwym, bowiem efekty wynagradzają każdą godzinę spędzoną na ćwiczeniach. Pacjenci świetnie rozpoznają źródła dźwięku, zaczynają słyszeć bardziej wyraziście, a co za tym idzie płynniej mówią i precyzyjniej artykułują swoje myśli.

Rehabilitacja, podobnie jak wszczepienie implantów słuchowych, jest refundowana przez NFZ.

Szczegółowe informacje dotyczące tego procesu można uzyskać na stronie www.razemdlasluchu.pl lub dzwoniąc na infolinię 22 3333 000.

Źródło: Materiały prasowe "Razem dla Słuchu"

Zobacz także: Co robić, gdy dziecko się jąka?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 miesiące temu
Witam bardzo pomocny artykuł. Co do rehabilitacji mogę się wypowiedzieć ,że jest to jedna z najważniejszych rzeczy ,które musimy przejść po operacji wszczepienia implantu ślimakowego. Mój brat miał wszczepiany implant ślimakowy Cochlear. I po operacji przechodził rehabilitacje zajęło mu kilka miesięcy żeby zaczął rozumieć to co się do niego mówi lecz dziś porozumiewa i słyszy bardzo dobrze.