wychowanie, bliźniaki, bliźnięta fot. Panthermedia

Jak wychowywać bliźnięta

Dzieci urodziły się w tym samym dniu? Ważne, by ciesząc się swoją bliskością, nie zatraciły indywidualności.
/ 16.08.2011 10:11
wychowanie, bliźniaki, bliźnięta fot. Panthermedia
Warto pamiętać, że charaktery i upodobania bliźniąt bywają nieraz całkiem różne. Dzieci mogą np. gustować w zupełnie innych pieszczotach, zabawach, porach snu czy nawet smakach. Wszystkie te odmienności staraj się brać pod uwagę przy wychowywaniu pociech.

Stymuluj indywidualny rozwój malców
Ponieważ bliźniaki łączy wyjątkowo silna więź emocjonalna (maluchy od samego początku znakomicie się wzajemnie porozumiewają i wspierają), z czasem może to hamować ich samodzielność. Jak temu zaradzić?
Lepiej nie nadawaj malcom imion podobnie brzmiących (np. Ola i Jola). Podkreśliłoby to jeszcze bardziej jedność pociech, które powinny postrzegać siebie jako dwie odrębne osoby.
Nie ubieraj dzieci jednakowo. Dobrze, aby miały też inne fryzury i niektóre swoje drobiazgi (np. szczoteczki do zębów w różnych kolorach). To ułatwi im kształtowanie własnych gustów estetycznych.
Nie kupuj dzieciom identycznych zabawek. Decydując się np. na dwa autka, wybierz różne modele. Klocki czy układanki mogą być oczywiście wspólne, jednak ukochane lalki czy misie powinny mieć tylko jednego właściciela.

Uwzględniaj i szanuj ich odrębność
Pamiętaj, bliźnięta wcale nie muszą preferować takiego samego rozkładu dnia. Również drobne różnice w tempie rozwoju malców to nic nienaturalnego.
Jedno z dzieci przesypia nocne karmienia, a drugie nie? Karm w nocy tylko łakomczuszka. Śpiącego dziecka nie budź na jedzenie.
Bratu nauka chodzenia idzie lepiej niż siostrze? Nie mów: "Jaś jest taki sprawny, a Ula wciąż się przewraca". Pozwól, by nowe umiejętności pociechy nabywały we własnym tempie.
Wazon stłukł Jaś? Nie mów z rozpędu: "Znowu napsociliście". Wyrzuty kieruj do dziecka, które zawiniło.

Przyzwyczajaj stopniowo do niezależności
Nie obawiaj się rozdzielać dzieci na krótkie okresy. Choć w swoim towarzystwie czują się wyśmienicie, muszą też przyzwyczajać się do samodzielności.
Czasem jednego malca wyślij np. z tatą na plac zabaw, a z drugim sama wybierz się w odwiedziny do babci. Szkraby będą szczęśliwe, że choć jedno z rodziców mają tylko dla siebie.
Niech rozwijają swoje zainteresowania. Nie każ pociechom uprawiać tych samych sportów czy razem chodzić na zajęcia z muzyki.
Nie zakładaj z góry, że dzieci będą się uczyć w tej samej klasie czy siedzieć w tej samej ławce. Pozwól, by same zdecydowały, czy tego chcą.

O byciu mamą bliźniąt porozmawiaj też na mamacafe.pl