Jak wychować zaradne dziecko fot. Fotolia

Jak wychować zaradne dziecko

Chyba każda mama chce, by jej dziecko dobrze radziło sobie w życiu.
Milena Oszczepalińska / 23.03.2016 06:32
Jak wychować zaradne dziecko fot. Fotolia

Jak wychować zaradne dziecko?

Ucz je różnych cennych umiejętności. Na przykład takich:

1. Samo powinno rozwiązywać swoje problemy

Nie wyręczaj dziecka we wszystkim, nie załatwiaj za niego jego spraw. Im szybciej nauczy się, że powinno szukać rozwiązań nawet w bardzo trudnych sprawach, tym większe szanse, że w przyszłości będzie umiało stanąć na wysokości zadania, gdy spotka je coś trudnego.

2. Powinno opiekować się młodszym rodzeństwem i osobami potrzebującymi

Dzięki temu stanie się bardziej odpowiedzialne. Będzie też miało poczucie, że należy troszczyć się o słabszych. Bycie obowiązkowym to dobra cecha, ludzie zaradni zazwyczaj mają ją bardzo mocno ukształtowaną.

3. Powinno poznać wartość pracy

Leniwe dziecko zawsze będzie miało postawę roszczeniową i będzie uważało, że to inni powinni mu wszystko zapewniać. Jak najszybciej musisz je przekonać, że wcale tak nie jest i że praca jest ważna w życiu.

4. Powinno być odpowiedzialne za swoje czyny

Jeśli zrobi coś złego, nie broń go przed światem i nie szukaj wymówek, jemu też nie pozwalaj na usprawiedliwianie się w sytuacjach, gdy nie powinno tego robić. Szczerość nawet przed samym sobą jest cechą ludzi zaradnych. Dzięki temu uczą się, jak rozwiązywać problemy czy konflikty, a nie jak przed nimi uciekać.

5. Powinno wiedzieć, że w życiu zdarzają się problemy

Nie wychowuj dziecka pod kloszem! Świat nie jest różowy i nie wmawiaj dziecku, że jest inaczej. Możesz je tym jedynie poważnie skrzywdzić.

6. Powinno być aktywne i samo zabiegać o rzeczy dla niego ważne

Bierność absolutnie nie współgra z zaradnością. Dziecko musi wiedzieć, że nic mu z nieba nie spadnie, że o cenne rzeczy i sprawy warto zabiegać. O wiele większą satysfakcję osiągnie, jeśli samo coś zdobędzie, niż gdy będzie wszystko dostawało za darmo. Powinno się tego uczyć jak najwcześniej.

7. Powinno umieć samodzielnie wykonać różne rzeczy

Nie wystarczy coś wiedzieć w teorii, by naprawdę się na tum znać. Zachęcaj swoje dziecko do pomagania ci w różnych czynnościach, od wszelkich prac fizycznych, po załatwianie spraw urzędowych. Im szybciej się z tym oswoi, tym bardziej zaradne i samodzielne będzie w przyszłości.

Dowiedz się też: