Zabawka/fot. Sxc.hu

Jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka?

Jak sprawić, aby zabawka dla dziecka była uniwersalna i kreatywna, a zarazem bezpieczna? Musimy mieć na uwadze wiek malca, sposób wykonania zabawki, materiał, z którego ją stworzono, a także starannie przestudiować dołączoną do niej instrukcję obsługi.
/ 27.09.2012 10:43
Zabawka/fot. Sxc.hu

Świadome zakupy

Podstawową zasadą przy wyborze zabawki jest wiek dziecka. Oznaczenie, dla jakiej grupy wiekowej przeznaczony jest przedmiot, znajduje się na opakowaniu.

Np. oznaczenie 3+ informuje, że powinien się nią bawić maluch, który ukończył przynajmniej trzy lata.

Nie zawsze jednak powinniśmy się sugerować opisem producenta. Ponieważ dzieci rozwijają się w różnym tempie, warto wziąć pod uwagę zainteresowania naszej pociechy. Zabawa, która jest czynnością naturalną, powinna sprawiać przyjemność, ale jednocześnie pobudzać wyobraźnię i stymulować rozwój dziecka.

Dlatego uniwersalnym prezentem dla najmłodszych mogą być klasyczne, drewniane klocki, po które z zainteresowaniem sięgnie także starsze rodzeństwo. Ciekawym pomysłem są artykuły do malowania, rysowania czy modelowania. Od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, a nie wydamy na nie fortuny. Farby do malowania palcami czy ciastolina mogą sprawić wiele radości, ponieważ korzystając z nich, dzieci ogranicza tylko własna wyobraźnia. "Pozwolą rozwijać zdolności manualne, a także wykształcić zmysł estetyczny dziecka. A może jednocześnie odkryć jego talent  artystyczny?" – zaznacza Marzena Raczkiewicz, ekspert z firmy MERplus, dystrybutora artykułów plastycznych.

Niebezpieczne zabawki

Zastrzeżenia budzi aż 23% zabawek na polskim rynku. Ze skontrolowanych w ostatnim czasie 3160 produktów nieprawidłowości wykryto w 728 przypadkach – wynika z monitoringu przeprowadzonego przez Inspekcję Handlową na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Tysiące potwierdzonych przez Amerykańską Komisję do Spraw Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich przypadków zatrucia, zadławień i okaleczeń spowodowanych niebezpiecznymi wyrobami sprawiły, że sprawą zasadniczych wymagań dla artykułów dla dzieci zajęła się Unia Europejska i polski rząd. Kwestię reguluje tzw. dyrektywa zabawkowa, którą w naszym kraju egzekwować można na mocy Rozporządzenia Ministra Gospodarki (Dz. U. Nr 83, poz.454, z dnia 5 kwietnia 2011 roku).

Zobacz też: Kalendarz badań profilaktycznych dziecka

W trosce o bezpieczeństwo

Przedmioty przeznaczone do zabawy muszą być kupowane „z głową”. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru sprawdźmy, czy produkt posiada szczegółową instrukcję obsługi w języku polskim z informacją o jego przeznaczeniu. Powinien też zawierać nazwę i adres producenta lub importera oraz stosowne ostrzeżenie co do zastosowania zabawki, tym bardziej, gdy użytkowanie jej wymaga nadzoru osoby dorosłej. "W trosce o bezpieczeństwo naszych dzieci, sprawdźmy, czy artykuły do malowania, rysowania i modelowania nie zawierają np. substancji toksycznych, które mogą być szkodliwe dla organizmu" – sugeruje Marzena Raczkiewicz.

Dodatkowo każda zabawka dystrybuowana na rynku europejskim musi być opatrzone znakiem CE, czyli spełniać m.in. wymogi mechaniczne i fizyczne, palności i ulatniania się pierwiastków chemicznych (wg normy EN 71).

Czym się kierować kupując zabawkę? Podpowiada Marzena Raczkiewicz:

"Przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę wiek dziecka. Zabawki czy przybory do malowania nadają się do użytku malucha w konkretnym wieku. Wiele z nich nawet od drugiego roku życia, dlatego równie ważne są kwestie bezpieczeństwa. Artykuły plastyczne powinny być całkowicie nieszkodliwe. Ponieważ fantazja naszych pociech nie zna granic, zdarza się, że postanowią one ocenić „smak” kredki czy farby. Natomiast w przypadku zabawek, sprawdźmy czy nie emitują substancji szkodliwych dla organizmu. Może to być np. zbyt intensywny zapach lakieru. W weryfikacji pomogą certyfikaty lub atesty, które znajdziemy na opakowaniu produktu, np. polecane przez Instytut Matki i Dziecka. Ważny jest także sposób wykonania. Sprawdźmy, czy wszystkie elementy są dobrze połączone ze sobą, krawędzie nie są ostre, a użytkowanie nie zagraża zdrowiu. Natomiast w przypadku najmłodszych, dobrze jeśli zabawka nie zawiera zbyt małych elementów, które mogłoby zostać połknięte przez dziecko".

Zobacz też: Zabawy dla dziecka w domu

Źródło: Inplus PR/mn

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/01.11.2012 22:16
Ja ostatnio wybrałam się na wycieczkę za Krk i w Olinku znalazłam fajne rzeczy dla dziecka. Ubranka naprawdę cudowne, obkupiłam się trochę. na szczęście ceny w sumie ok
/26.10.2012 11:12
ja np kupuje tylko zabawki produkowane bez tych wszystkich trujących substancji, np kupiłam ostatnio stolik, z dobrego materiału, kolorowy widać, że "przyjazny" dla dziecka i ma zestaw chyba 10 markerów które nie śmierdzą! to jakiś fenomen pierwszy raz spotkałam się z czymś takim i wiem, że zabawki producenta który dba o takie szczegóły są bezpieczne dla moich dzieciaków :)