Bajki, których słuchało się w dzieciństwie z audiobooka, mogą być dla dziecka magicznym wspomnieniem na całe życie/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Jak wybrać audiobook dla dziecka?

Audiobook to niezwykła szansa na odkrycie przez dziecka magicznego świata dźwięków i bajkowych postaci, ożywionych przez odpowiednio dobrany głos aktora, czytającego bajkę. Audiobook może być szansą na wspólną zabawę, śmiech i wzruszenia zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Jakie książki w audio wybrać dla dziecka? Jaka treść będzie najbardziej wartościowa dla jego rozwoju?
/ 24.10.2011 16:27
Bajki, których słuchało się w dzieciństwie z audiobooka, mogą być dla dziecka magicznym wspomnieniem na całe życie/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Dzieci, maluchy i te nieco starsze, uwielbiają słuchać bajek. W dobie wszędobylskiej telewizji, internetu i ogromu obowiązków czekających na rodziców po przyjściu z pracy nie zawsze znajduje się czas na czytanie książek. Stąd wszystkie formy obcowania ze sztuką i możliwość  prawdziwego spotkania z przeżyciami bohaterów książek naszego dzieciństwa, zasługują na uwagę i uznanie.

Aby jednak móc zacząć obcować z audiobookami, trzeba się nauczyć ich słuchać, przyzwyczaić i odpowiednio wybierać. Podpowiadamy na co zwracać uwagę przy kupowaniu.

Głos

Audiobooki są spotykane w czterech odmianach czytania:

  • syntezator mowy – najmniej popularny rodzaj słuchowiska, na dłuższą metę nie do wytrzymania, polecany w sytuacji kiedy danej pozycji nie da się zdobyć w żaden inny sposób.
  • lektor – stonowany, bez emocyjny, spokojny głos lektora sprawdza się w książkach naukowych, poradnikowych, biznesowych. Literatura piękna? Niekoniecznie – mało tutaj tak potrzebnego dzieciom emocjonalnego zaangażowania.
  • aktor – to najlepszy możliwy układ jeśli chodzi o literaturę piękną. Kupując audio-książkę macie dużą szansę, że aktor, którego cenicie za grę na scenie, zachwyci wasze dziecko!

Na „pierwszy raz” warto wybrać pozycję czytaną przez aktora – jeśli bowiem zrazicie się do jednostajnego tonu lektora, lub zmęczy was syntezator, trudno będzie znowu po nią sięgnąć z entuzjazmem.

Zobacz też: Biblioterapia – w czym pomaga czytanie książek?

Czas nagrania

Nowe audiobooki są nagrywane bez szumów i w dobrej jakości. Na rynku spotkać można bajki nagrane w formacie mp3. Jego wykorzystanie pozwala zmieścić na dysku całą książkę. Skutkuje to minimalnym zmniejszeniem jakości dźwiękowej pliku. Dla większości użytkowników nie jest to jednak problem, gdyż zmiany w jakości audio są niemal niesłyszalne. Większość ludzi wie już, co to jest mp3, docenia jego zasięg i uniwersalność, i dlatego też format ten jest tak popularny.

Autor

Kiedy chcemy posłuchać prawdziwej dziecięcej klasyki, kupując audiobook powinniśmy wiedzieć po co sięgamy. Każdy kto nie jest pewny, jaki audiobook wybrać, może przed zakupem książki sprawdzić autora, udając się do księgarni i czytając fragment książki jego autorstwa. Warto wybierać tych sprawdzonych i uznanych, klasycznych autorów bajek dla dzieci, jak Hans Christian Andersen, Astrid Lingren, Adam Bahdaj.

Jazda samochodem z przedszkola czy szkoły, czas, w którym rodzice muszą zająć  się obowiązkami domowymi, pora na wyciszenie przed snem naszego największego skarbu, zamiast być nieproduktywny, może zamienić się dla twojego dziecka w czas rozwoju. Słuchanie bajek może być magiczną przygodą, która wzruszy i rozbawi do łez nie tylko dzieci, ale i rodziców.

Teraz odpowiedź na pytanie: "Co ostatnio czytałeś?” wcale nie musi być krępująca. Pod warunkiem oczywiście, że w zamian posłuchaliście wraz z dzieckiem jednej z waszych ulubionych książek z dzieciństwa.

Polecamy: Bajka – prezent od ciebie dla dziecka