POLECAMY

Jak włączyć dzieci w wielkanocne przygotowania?

Zbliża się Wielkanoc – radosny czas rodzinnych spotkań. Jak wykorzystać nowe siły i włączyć nasze dzieci w świąteczne przygotowania? Co zrobić, by był to również dla nich czas radości i zabawy? Przeczytaj kilka naszych rad na zabawy z najmłodszymi i wprowadź do swojego domu wiosenną radość.
Jak włączyć dzieci w wielkanocne przygotowania?

Wiosenna zieleń - baw się z dzieckiem

Po szarych zimowych dniach każdy z nas tęskni za świeżą, soczystą zielenią i żywymi kolorami. Razem ze swoim dzieckiem możesz przygotować wesołe stroiki, które ozdobią wielkanocny stół. Dla cierpliwych proponujemy własną hodowlę rzeżuchy lub pszenicy. Nasiona dostaniecie w każdym markecie, a nawet w osiedlowym sklepie spożywczym.

Taką małą hodowlę możecie założyć z dziećmi w skorupkach jajek, w niewielkich plastikowych pojemniczkach lub na jakimś starym talerzyku. Wystarczy trochę waty i regularne podlewanie.

Potem razem możecie te małe zielone łąki ozdobić kwiatuszkami wyciętymi z papieru kolorowego przytwierdzonymi do wykałaczek, posadzić na nich cukrowego baranka lub puchowego kurczaczka. Dla mniej cierpliwych istnieje łąka z krepiny lub stroiki ze sztucznych roślin. Obecnie w sklepach znajdziecie ogromny wybór rozmaitych ozdób wielkanocnych i sztucznych kwiatów.

Razem ze swoimi pociechami możecie się wybrać na małe zakupy, a potem w domu razem stworzyć piękne wiosenno-świąteczne kompozycje. Pamiętaj, że dzieła stworzone małymi rączkami Twojego dziecka są zawsze najpiękniejsze.

Zobacz też: Wielkanocne zabawy z dziećmi

Kolorowe pisanki - idealna zabawa dla dziecka

Nie byłoby Wielkanocy bez malowanych jaj. Razem z dziećmi możesz przygotować piękne pisanki i użyć je do świątecznych stroików lub po prostu do ozdobienia Waszego domu. Malowanie pisanek może być dobrą zabawą dla całej rodziny. Wymaga troszkę więcej cierpliwości i zdolności, dlatego jest doskonałą okazją, żeby naszym maluchom poświęcić więcej czasu i uwagi, a przy tym świetnie się bawić. Przygotowane wcześniej wydmuszki możecie malować farbami lub oklejać różnego rodzaju materiałami.

Możecie użyć kawałków włóczki, tasiemek i koralików. Takie wydmuszki możesz potem nabić na patyczek do szaszłyka, przykleić klejem lub plasteliną i dodatkowo ozdobić kokardką w radosnym kolorze, a potem umieścić je w kwiatkach doniczkowych, stroikach czy w wazonie. Możesz też z jednej strony przykleić do pisanki pętelkę z tasiemki i powiesić gdzieś w mieszkaniu. A możesz też razem z dziećmi zrobić pisankowy stroik.

Na duży talerz połóż rafię, siano lub krepinę, poukładaj wykonane przez Was pisanki i przyozdób to kwiatkami z krepiny czy papieru kolorowego. A jeśli mieszkacie w domu z ogrodem możecie tez w Wielkanocy poranek zorganizować dzieciakom zabawę w poszukiwanie pisanek ukrytych na grządkach, pod drzewami i w trawie.

Zobacz też: Kolorowanki wielkanocne

Słodka zabawa dla dzieci

Podczas przygotowań do Wielkanocy panie domu spędzają wiele czasu w kuchni na przygotowywaniu różnych pyszności. Wtedy również mogą się przydać mali pomocnicy. Przygotuj proste kruche ciasto lub ciasto na mazurka. Razem z dziećmi możecie przygotować ciasteczka o różnych kształtach i wesołe mazurki. Do ozdobienia możesz przygotować kolorowy lukier, bakalie i inne barwne ozdoby, które z łatwością znajdziesz w sklepie spożywczym.

Zachęcaj dziecko do ozdabiania ciastek, które później razem będziecie mogli częstować pozostałych członków rodziny.

Pamiętajcie, że Wielkanoc powinna być czasem radosnym i rodzinnym. Mamy – nie traćcie cierpliwości, że tyle macie na głowie i jeszcze trzeba znaleźć zajęcie dla dziecka. Każde zajęcie w domu można tak zorganizować, żeby włączyć w nie najmłodszych członków rodziny. Tatusiowie – pomóżcie w przygotowaniach. Nawet jeśli nie macie talentów plastycznych udział w przygotowaniu ozdób świątecznych będzie miło spędzonym czasem i da dziecku wiele radości.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/6 lat temu
Ja wczoraj ze swoimi dziećmi robiliśmy palmę :)
/6 lat temu
Ciekawe zabawy. Ja co roku włączam moje dziecko w wielkanocne przygotowania. Zaczynamy od wspólnego zrobienia palemki i zdobienia pisanek, a kończymy na dekorowaniu mazurków. To ostatnie chyba moja córka lubi najbardziej :)