Jak walczyć z próchnicą u dzieci?

Jak walczyć z próchnicą u dzieci?

Próchnica może zaatakować nawet bardzo małe dzieci, rodzice powinni więc przyzwyczajać je do regularnego odwiedzania stomatologa, a przede wszystkim – do dbania o higienę jamy ustnej. Nie mniej ważna jest odpowiednia dieta dziecka.
/ 09.12.2010 16:29
Jak walczyć z próchnicą u dzieci?

Co to jest próchnica?

Próchnicą nazywamy uszkodzenie tkanek zęba przez bakterie znajdujące się w płytce nazębnej. Zaatakowane tkanki ulegają demineralizacji i rozkładowi. Zęby mleczne są bardziej podatne na próchnicę niż żeby stałe.

Polecamy: Zjadają własne zęby ze stresu...

Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?

Podstawową metodą zapobiegania próchnicy jest dbałość o higienę jamy ustnej. Gdy tylko dziecku zaczynają wyrzynać się pierwsze zęby, powinniśmy nauczyć je szczotkowania. Przy wyborze szczoteczki zwróćmy uwagę przede wszystkim na jej wielkość, a także na twardość włókna – wybierajmy te z włóknem miękkim, które nie poranią dziąseł dziecka. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniej pasty. W drogeriach i aptekach możemy poprosić o specjalne pasty dla dzieci – mają one przyjemny smak, dzięki czemu dziecko potraktuje mycie zębów jak przyjemny obowiązek. Dzieciom, które nie lubią szczotkowania, możemy kupić kolorowe szczoteczki np. z obrazkiem przedstawiającym ich ulubionych bohaterów bajek. Podczas mycia zębów nie zapominajmy o dokładnym wyczyszczeniu wszystkich powierzchni zębów i oczyszczeniu języka.

Rola diety w profilaktyce próchnicy

W zapobieganiu próchnicy zębów u dzieci dużą rolę gra również dieta. Pamiętajmy, że mały człowiek potrzebuje dużo więcej składników odżywczych niż dorośli. Szczególnie powinniśmy dbać o dostarczanie odpowiedniej ilości wapnia i pełnowartościowego białka, które znajdują się głównie w mleku i jego przetworach (serach, jogurtach). Równie ważne dla dobrej kondycji zębów jest spożywanie witamin A, D i C, których duże ilości znajdują się między innymi w warzywach i owocach.

Jak leczy się próchnicę u dzieci?

Aby zdiagnozować próchnicę dostatecznie szybko, należy odbywać z dzieckiem regularne wizyty u stomatologa co najmniej co pół roku. Najczęstszą metodą leczenia próchnicy jest borowanie chorego zęba w celu usunięcia zajętych próchnicą tkanek, a następnie uzupełnie ubytku plombą. U dzieci, które boją się borowania, można zastosować znieczulenie miejscowe lub łagodne środki uspokajające. Inną metodą leczenia próchnicy jest impregnacja. Polega ona na przesyceniu chorych tkanek zęba środkami bakteriobójczymi i mineralizującymi. Metoda ta skutecznie chroni przed dalszym rozwojem próchnicy, ma jednak jedną wadę – zęby po leczeniu ciemnieją. Jeśli próchnica jest bardzo rozwinięta, stomatolog może podjąć decyzję o usunięciu zęba.

Polecamy: Wychowanie bezstresowe

Lakowanie – opcja dla starszaka

Lakowanie jest to uszczelnianie powierzchni żujących zębów specjalnym lakierem, co skutecznie chroni je przed rozwojem próchnicy. Lakuje się głownie zęby stałe trzonowe i przedtrzonowe, a także górne boczne siekacze. Czasami lakowanie stosuje się też na zęby mleczne trzonowe. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny, przeprowadza się go zwykle 4 miesiące po wyrżnięciu zęba.