Jak dietą zapobiec próchnicy u dziecka? fot. AdobeStock

Jak uniknąć próchnicy u dziecka? 4 ważne zasady dietetyczne

Dzieci przez nadmiar cukru w diecie coraz częściej mają problemy z zębami. Jak ich uniknąć?
/ 27.12.2018 14:13
Jak dietą zapobiec próchnicy u dziecka? fot. AdobeStock

Jeśli twoje dziecko na samą myśl o dentyście robi się blade, pomóż mu sprawić, by nieprzyjemne wizyty odbywały się jak najrzadziej. Istnieje kilka żelaznych zasad, których powinniście przestrzegać, żeby dziecko miało zdrowe zęby bez próchnicy. Poznaj i stosuj je wszystkie!

1. Nie przyzwyczajaj dziecka do słodkiego smaku

Nie chodzi tylko o to, by unikać podawania dziecku słodyczy. To oczywiste, że jedzenie batoników, cukierków czy pączków bardzo szybko prowadzi do powstania próchnicy. Ważne jest też czytanie etykiet. Wiele produktów, które w nazwie przeznaczone są „dla dzieci”, wcale nie powinny być przez nie spożywane, ponieważ w składzie jednym z głównych składników jest cukier. Zanim podasz malcowi sok czy jogurt „dla dzieci”, sprawdź, co zawiera.

2. Podawaj twarde przekąski

Surowa marchewka czy kalarepa to o wiele lepsza przekąska niż owocowy mus. Nie chodzi tylko o to, że warzywa są zdrowsze niż owoce, lecz także o konsystencję produktów. Twardsze wspomagają produkcję śliny, a wszelkie papki bardzo oblepiają zęby i powodują namnażanie się bakterii.

3. Nie dawaj dziecku niczego między posiłkami

To ważne, by pH w ustach mogło wrócić do prawidłowego poziomu. Dziecko powinno zjadać posiłki o stałych porach, a odstępy między nimi najlepiej, żeby wynosiły około 3 godzin.

4. Zastąp słodzone napoje wodą mineralną

Nie tylko to, co je dziecko jest ważne, lecz także to, co pije. Najlepiej, by była to czysta woda. Uważaj też na różnego rodzaju wody smakowe, które tak naprawdę są słodkimi, pełnymi cukru napojami. Dosładzanie wody miodem też niech nie będzie regułą. Choć jest bardzo zdrowy, może spowodować, że dziecko przyzwyczai się do słodkiego smaku i nie będzie chciało pić zwykłej wody.

Zobacz też w Mamotoja.pl: