Jak to się dzieje, że rower jedzie

Jak to się dzieje, że rower jedzie

Jazda na rowerze to nie lada sztuka, ale kiedy uda się ją opanować okazuje się, że warto było kilka razy się przewrócić, a nawet zadrzeć kolana, by w końcu móc wyruszyć na wycieczkę rowerową.
/ 21.07.2010 21:58
Jak to się dzieje, że rower jedzie

Zanim zaczniesz zastanawiać się, dlaczego Twoje dziecko potrzebuje tyle czasu na opanowanie tej trudnej umiejętności, dowiedz się czym tak naprawdę jest jazda na rowerze.

Co trzeba umieć, by nauczyć się jeździć na rowerze

Po pierwsze dziecko musi mieć wystarczająco silne mięśnie nóg, by mogło naciskać na pedały, a tym samym wprawić rower w ruch. Trzeba jeszcze, by dziecko wiedziało, że ruch rowerka zależy od jego woli – może jechać szybciej lub wolniej, skręcać w prawo lub lewo.

Wybór pierwszego rowerka

Większość dzieci naukę jazdy na rowerze zaczyna od rowerków trójkołowych lub czterokołowych. Powinny one być dostosowane do wzrostu dziecka w taki sposób, by dziecko mogło samodzielnie wsiadać i zsiadać z rowerka. Muszą też być tak skonstruowane, by Twój syn lub córka mieli swobodny dostęp do kierownicy i magli bez przeszkód wykonywać nią skręty.

Jeśli dziecko wsiadło na rowerek po czym widzisz, że jego kolana podczas pedałowania obijają się o łokcie, powinieneś wybrać inny model.

Gdzie i kiedy trenować jazdę na rowerze

Dobrym miejsce na pierwsze lekcje jazdy rowerem są zlokalizowane blisko domu place o twardym podłożu. Każda, nawet najmniejsza górka i nierówność powodują, że dziecko musi użyć dużej siły, by rower ruszył z miejsca lub jechał dalej. Na naukę jazdy jednośladem zarezerwuj sobie czas – nawet wyprawa do pobliskiego sklepu po zakupy razem z początkującym rowerzystą może okazać się udręką, Twoje dziecko po prostu nie jest przyzwyczajone do takiego wysiłku.

Czas na dwa kółka - nauka jazdy na rowerze

Kiedy dziecko nauczy się panować nad rowerem, utrzymywać równowagę i nabierze zaufania do własnych umiejętności przychodzi czas na odsuniecie pomocy bocznych kółek. Jak to zrobić?

Najpierw podnieś nieco do góry kółka boczne – w razie utraty równowagi, boczne kółka zabezpieczą przed upadkiem. Następnie odkręć boczne kółka a za siedzeniem roweru zamontuj kij, np. od szczotki.

Naucz też dziecko utrzymywania równowagi.

Polecamy: Zdrowie w czasie wakacji

Można to zrobić w ten sposób, odkręć pedały, opuść siedzonko tak, żeby dziecko mogło odpychać się stopami od ziemi. W ten sposób co jakiś czas dziecko będzie zmuszone do złapania równowagi.

Wszystkie te zabiegi dają dziecku poczucie bezpieczeństwa, nie powinny jednak hamować jego samodzielności.

Czytaj także: Jak wychować samodzielne dziecko

Dlatego chwal te chwile równowagi, kiedy dziecko jedzie na dwóch kółkach balansując ciałem i raz na jakiś czas uprzedzaj, że będziesz puszczał kij – w ten sposób zmusisz dziecko do samodzielnej jazdy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)