Zabawa z dzieckiem/fot. Fotolia

Jak spędzać czas z dzieckiem?

Jak ważne jest spędzanie z dzieckiem czasu wolnego? Ile to znaczy dla malucha, a ile dla rodzica? Dlaczego warto uprawiać sporty? Ile daje dziecku wyprawa na mecz? Jaki wpływ na dziecko ma zabawa na świeżym powietrzu? Czy podczas zabaw i gier łatwiej przełamać lody?
/ 07.08.2012 11:23
Zabawa z dzieckiem/fot. Fotolia

Czas z spędzony z dzieckiem

Nasze życie nabiera zawrotnego tempa, jednak w ciągu dnia warto znaleźć chwilę, by oderwać się od rutyny i oddać się rodzinnej rozrywce, np. na świeżym powietrzu. Pamiętajmy, że dla dzieci największą wartość ma nie to, w co się bawią, a towarzystwo, z którym spędzają czas.

Dlatego chwile z mamą lub tatą są dla nich zawsze dużą frajdą. Co więcej, ciekawe aktywności pozwalają uniknąć wielogodzinnych sesji maluchów przed komputerem, co jest obecnie powszechnym problemem.

Sportowe emocje

Sport jest źródłem pozytywnych emocji. Jego miłośnicy to osoby otwarte i towarzyskie, łatwo nawiązujące kontakty z innymi ludźmi i lubiące współpracować w grupie. Ponadto aktywne spędzanie wolnego czasu pomaga spalić nadmiar kalorii oraz dotlenić organizm.

Rozrywka na świeżym powietrzu ma korzystny wpływ zarówno na rozwój dziecka, jak i samopoczucie rodziców. Zamiłowanie do sportu nie musi wiązać się z jego uprawianiem. Ciekawą formą rozrywki mogą być również wspólne wypady na mecze siatkówki, piłki nożnej jak i zawody żużlowe.

Rodzinne kibicowanie to moda, która przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych. Z rodzinną atmosferą na trybunach możemy się spotkać np. podczas rozgrywek futbolu amerykańskiego. Kibiców w różnym wieku przyciąga mecz o mistrzostwo zawodowej ligi – Super Bowl. Finał stał się nieformalnym świętem narodowym dla Amerykanów i zajmuje drugie miejsce (zaraz po Święcie Dziękczynienia) na liście dni z największą ilością spożytego przez nich jedzenia.

Super Bowl to również wydarzenie kulturalno–rozrywkowe. W przerwie meczu najczęściej odbywają się koncerty znanych gwiazd muzycznych. Uwagę zwracają również pomysłowe stroje kibiców w barwach ulubionej drużyny.

Radość kibicowania

Przygotowania do finałowego meczu Amerykanie rozpoczynają już na kilka dni przed wydarzeniem, robiąc „świąteczne” zakupy oraz szykując imprezy dla znajomych. Ta sama gorączka ogarnęła nas na Euro 2012.

Aby urozmaicić wspólną wyprawę na mecz piłki nożnej, warto zaopatrzyć się w kilka gadżetów. Nieodłącznymi elementami stroju kibica są: koszulka, czapka i szalik. Aby wyróżnić się z tłumu fanów możemy także przygotować inne dodatki, np. flagi lub peruki w barwach narodowych. Coraz większą popularnością cieszy się również makijaż.

„Wykonanie barwnych wzorów może stać się dodatkową rozrywką dla dzieci, które mają okazję do wykazania się kreatywnością” – mówi Marzena Raczkiewicz z firmy MERplus. – „Zwróćmy jednak uwagę, czy produkty do malowania są na pewno bezpieczne. Barwniki kosmetyczne wykorzystywane w ich produkcji powinny być łagodne dla delikatnej skóry dziecka”.

Zobacz też: Nauczanie dziecka przez praktykę

Kostium, nie tylko na karnawał

Dzieci również bardzo chętnie spędzają czas bawiąc się np. na plenerowych festynach lub piknikach. Nieustającą popularnością wśród najmłodszych cieszą się imprezy tematyczne, będące dobrą okazją do wcielenia się w postać ulubionego bohatera z bajek.

Przygotowanie kostiumu wspólnie z rodzicami przyniesie dzieciom podwójną radość. Materiały, które nam w tym pomogą znajdziemy w okolicznych second handach lub sklepach z tkaninami, a dodatki i ozdoby w dobrze zaopatrzonych pasmanteriach. W metamorfozie malucha pomoże również makijaż, wykonany farbami lub kredkami przeznaczonymi do kolorowania skóry. Jest to bodypainting.

„Pamiętajmy, by malowanie twarzy rozpocząć od kolorów jaśniejszych, a następnie stopniowo dodawać ciemniejsze” – tłumaczy ekspert. – „Warto sprawdzić, czy używane przez nas produkty są wytrzymałe termicznie. Tylko te nie spowodują tworzenia się na buzi malucha smug, nawet w wysokich temperaturach, które ostatnio doskwierają”.

Każda forma spędzenia wolnego czasu w rodzinnym gronie jest okazją do przekazania dzieciom ważnych dla nich wartości i postaw. Wspólne chwile zbliżają oraz pozwalają lepiej się poznać. Podczas radosnych zabaw łatwiej również poruszyć tematy, o których trudno rozmawiać wprost.

Źródło: materiały prasowe/JM

Zobacz też: Jak zadbać o prawidłowy rozwój ruchowy dziecka?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (18)
/16.05.2017 22:36
My z moją kilkumiesięczną córeczką na razie dużo spacerujemy. :) Widać, ze bardzo to lubi, bo podczas takiego spaceru relaksuje się, przestaje płakać i dużo śpi. Myślę, że duża w tym zasługa wózka barletty od adamexu. Dobre amortyzatory sprawiają, że Majeczka nie budzi się na każdym wyboju czy krawężniku no i ma dużo miejsca, bo gondola jest naprawdę przestronna. Już nie mogę się doczekać, jak zaczniemy używać spacerowej wersji. :)
/10.03.2016 12:14
Czasami taki wspólny czas jest wyzwaniem ;) ale zawsze można znalexć coś co wszyscy lubia robić, my lubimy gotować rodzinnie, ostatnio nawet znaleźliśmy wyzwania z gotowania, robi się po skończonej pracy fotkę i można uzbierać punkty na fajne nagrody, tutaj jest napisane o co chodzi badzdlamnie.pl
/05.11.2015 15:20
a ja polecam wymordowanie rodziny a potem siebie
POKAŻ KOMENTARZE (15)