POLECAMY

9 zasad zimowego spaceru z maluchem

Zimą nie zawsze chce się wychodzić z domu. Ale uwaga! Nawet niemowlęta nie powinny tkwić w domu aż do początków wiosny!
9 zasad zimowego spaceru z maluchem fot. Fotolia

Zapewne martwisz się, czy odpowiednio ubierasz swoje maleństwo, czy nie przeziębi się, czy nie odmrozi stópek... Chciałabyś też dostosować zabiegi pielęgnacyjne do aktualnej pory roku, by maluszek nie miał takiej szorstkiej i suchej skóry. Nic prostszego!

1. Najpierw nakarm malucha

Zimą trudno robić to w plenerze, a poza tym dziecko, które ma pełny brzuszek, jest spokojniejsze i mniej marznie. Pamiętaj także o założeniu maleństwu czystej pieluszki. I jeszcze jedna ważna sprawa: zanim ubierzesz malca w kombinezon, przygotuj wszystko, co będzie ci potrzebne. Opatulony po uszy smyk nie może czekać, aż znajdziesz klucze czy telefon komórkowy.

2. Nasmaruj buzię dziecka kremem ochronnym

Skóra maluszka jest cienka, a więc o wiele bardziej podatna na uszkodzenia niż skóra dorosłego. Mróz, który nie zrobi tobie krzywdy, u dziecka może spowodować odmrożenie. Skórę trzeba zabezpieczać także przed podmuchami zimnego wiatru i wilgocią. Posmaruj buzię kremem na mróz albo zwykłą wazeliną, kwadrans przed wyjściem. Jeśli smyk protestuje, spróbuj zrobić to w formie zabawy. Posmaruj także jego usta.

3. Pilnuj temperatury na dworze

Jedni pediatrzy uważają, że lepiej zostać w domu, kiedy jest pięć stopni poniżej zera, inni – że dopiero wtedy, gdy jest dziesięć stopni poniżej zera. Najlepiej po prostu wyjrzeć przez okno i zachować zdrowy rozsądek. Jeśli jest ładnie, nie ma wiatru i świeci słońce, mrozu nie odczuwa się tak bardzo jak wtedy, gdy wieje wiatr.

4. Idealna długość spaceru

To zależy od wieku i kondycji twojego malca oraz od pogody. Pierwsze spacery powinny być krótkie (kwadrans do pół godziny), potem – jeśli pogoda jest ładna – warto je z każdym kolejnym dniem wydłużać. Dwulatek może spacerować nawet dwie godziny.

5. Nie pozwalaj na zdjęcie rękawiczek

„Końcówki” naszego organizmu, a więc także dłonie, szybko się wychładzają. Łatwo je odmrozić, a to już poważna sprawa. Kup rękawiczki z długim mankietem albo doszyj do zwykłych dodatkowy ściągacz (np. od starej bluzy).

6. Gdy maluch jest podziębiony...

W pierwszym półroczu życia bobasa nie wychodź z nim na spacery, gdy jest w kiepskiej formie. Przeziębiony malec często oddycha przez usta, przez co jego gardło się wychładza, a choroba nasila. Ze starszym dzieckiem można wyjść na pół godziny, jeśli jest sucho, słonecznie i w miarę ciepło (powyżej zera) i pod warunkiem, że nie ma gorączki.

7. Pilnuj, by dziecko w domu nosiło kapcie

Nie pozwalaj chodzić bez kapci! No chyba, że w mieszkaniu jest ciepło, podłoga nie została zrobiona z kafli, są na niej dywany, a dziecko ma ciepłe skarpetki.

8. Nich zawsze dziecko ma na sobie czapkę

Nie zdejmuj maluchowi czapki w autobusie, który co chwilę przystaje na przystanku i otwiera drzwi. Głowa smyka powinna być osłonięta przed lodowatym powietrzem, a takie huśtawki temperatur mogą niestety szybko doprowadzić do przeziębienia.

9.Pozwól spróbować śniegu

Nic się nie stanie, gdy szkrab zliże z rękawiczki śnieżynkę lub dwie. Jednak, by pokazać dziecku, jak bardzo brudny jest śnieg czy sople, roztopcie je w szklance.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)