POLECAMY

Jak rozpoznać zapalenie ucha u dzieci?

Ból ucha u dziecka może być objawem zapalenia ucha środkowego. Jeśli zaobserwujemy inne objawy - wydzielinę z ucha, dziecko jest pobudzone lub przeciwnie - apatyczne, ma gorączkę, biegunkę lub wymiotuje, dzwońmy do lekarza. Zapalenie ucha u dziecka to bowiem nie przelewki.
Jak rozpoznać zapalenie ucha u dzieci?

Zapalenie ucha to jedna z najczęstszych chorób wśród dzieci w wieku niemowlęcym i do 3 roku życia. Czynnikiem wywołującym tą chorobę są przeważnie bakterie.

Najczęściej zapalenie ucha pojawia się w trakcie lub po przechorowaniu anginy lub zapalenia górnych dróg oddechowych. Czasami wystarczy katar i może dojść do zakażenia ucha. Rzadziej pojawia się samodzielnie. Czasami jego przyczyną może być zbyt częste czyszczenie uszu patyczkami, które uszkadzają śluzówkę wyścielającą zewnętrzny przewód słuchowy, albo wręcz przeciwnie, zalegający czop woskowiny.

Gdy więc zbliża się okres grypowy, zazwyczaj jesień czy zima istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasz maluszek będzie chorował. Dlatego tak ważne jest prawidłowe leczenie każdego przeziębienia.

Objawy zapalenia ucha

U niemowlaków (dziecko do 1 roku życia) czasami pierwszym objawem może być wyciekanie przeźroczystej lub lekko żółto podbarwionej wydzieliny. Dzieci te mogą nie mieć innych objawów. Czasami przy karmieniu często robią przerwy i niechętnie powracają do niego.

Przeważnie zapalenie ucha przeważnie u dzieci powyżej pierwszego roku życia daję sporo objawów, które poza bólem ucha są niespecyficzne i mogą pasować do wielu innych chorób. Dziecko, które boli ucho może nam o tym powiedzieć, jeśli już umie. Może też pokazywać ucho lub trzymać się za nie. Może pojawić się gorączka, niepokój, trudności ze spaniem np. częste wybudzanie się dziecka z krzykiem. Niektóre dzieci mogą być pobudzone, inne apatyczne i pokładające się. Do objawów mogą dołączyć się wymioty i biegunka

Gdy zaobserwujemy któreś z wyżej wymienionych objawów i wydaje nam się, że przyczyną dolegliwości może być ucho, należy czym prędzej zgłosić się do lekarza. Zwlekanie może mieć poważne konsekwencje włącznie z takim powikłaniem jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i zgon

Czytaj też: Jak pielęgnować suchą skórę niemowlęcia?

Jak leczymy zapalenie ucha u malucha?

Jeśli lekarz stwierdzi zapalenie ucha, dziecko otrzyma odpowiednie leczenie. Przeważnie będzie to antybiotyk do stosowania doustnie przez minimum 7 dni. Przy dużym stanie zapalnym dziecko może otrzymać także krople do ucha. Dodatkowo dziecko może otrzymywać leki przeciwbólowe lub/ i przeciwgorączkowe.

Coraz rzadziej obecnie stosuje się zabieg paracentezy. Polega on na nacięciu błony bębenkowej, gdy w uchu zalega dużo zakażonej wydzieliny, która powoduje duże uwypuklenie błony. Zabieg ten spowoduje natychmiastowe ustąpienie bólu.

Polecamy: Jak wykonać masaż niemowlęcia?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/5 lat temu
Znam przypadek, w trakcie leczenia, w którym 4 letnie dziecko w ciągu 4 tygodni było badane przez 2 pediatrów, laryngologa i lekarza ostrego dyżuru. ŻADEN nie przepisał antybiotyku, tylko płukanie.. Po 4 tygodniach uszko zaczęło odstawać o 80 stopni i skończyło się szpitalem i wreszcie diagnozą, że zapalenie ucha środkowego i drenażem ucha... Nie napisaliście, ale zabieg jest dość radykalny i może znacząco wpłynąć na pogorszenie słuchu, tak informował ów szpital. Mam nadzieję, że Ci lekarze trafią do takich samych lekarzy. Wzburzona ciocia.
/5 lat temu
ry6jhug