Dzieci są bardzo często nieświadome, że mają problemy ze wzrokiem. Ukryta wada wzroku to spore utrudnienie w nauce /fot. JZO fot. www.jzo.com.pl

Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka?

Czy twoje dziecko dobrze widzi? Dzieci często nie podejrzewają, że mogą mieć problemy ze wzrokiem. Zdarza się, że przez nieodkrytą, pogłębiającą się wadę wzroku ich oceny zaczynają się pogarszać. Dlatego zadbaj o wzrok swojego dziecka i sprawdź, czy może mieć wadę wzroku. Jak to zrobić? Zobacz, czym mogą się objawiać nieprawidłowości w rozwoju wzroku u dziecka.
/ 10.11.2011 13:37
Dzieci są bardzo często nieświadome, że mają problemy ze wzrokiem. Ukryta wada wzroku to spore utrudnienie w nauce /fot. JZO fot. www.jzo.com.pl

Czym objawia się wada wzroku u dziecka?

Najprostszym sposobem na stwierdzenie ewentualnych problemów ze wzrokiem jest obserwacja dziecka. Objawy, które powinny skłonić rodziców do wizyty z dzieckiem u okulisty, to:

  • Mrużenie i tarcie oczu,
  • marszczenie brwi,
  • światłowstręt,
  • zaczerwienienie oczu,
  • łzawienie lub przysuwanie blisko oczu oglądanych obrazków albo czytanego tekstu.

– Niektóre dzieci nie mówią, że źle widzą, ponieważ ich wada bywa rekompensowana pracą drugiego oka lub zwiększonym wysiłkiem mózgu – tłumaczy Renata Makuc, lekarz okulista. – Powinniśmy też pamiętać, że istnieje skłonność do dziedziczenia wszystkich wad refrakcji, dlatego rodzice z wadami wzroku powinni być szczególnie czujni.

Postawienie właściwej diagnozy w przypadku małego dziecka zależy od możliwości współpracy z nim oraz poziomu jego koncentracji. Warto zatem sprawić, by wizyta u okulisty nie była dla niego nieprzyjemnym doświadczeniem. Istnieją już specjalne gabinety dla najmłodszych, które gwarantują odpowiednią atmosferę.

– Leczenie niedowidzenia trzeba rozpocząć jak najwcześniej, nawet u 2-letniego dziecka. Niekorygowany zez może utrudniać naukę czytania i pisania, ponieważ dziecko widzi obraz podwójnie i nieostro, nieprawidłowe jest także widzenie obuoczne – mówi ortoptyska Małgorzata Borysiuk.

Czytaj też: Czy zeza u dziecka należy leczyć?

Okulary dla dziecka

W przypadku, gdy wada zostanie stwierdzona przez lekarza, powinniśmy zapewnić dziecku odpowiednie soczewki okularowe, które zagwarantują właściwą korekcję a przy tym nie będą wywoływały uczucia dyskomfortu. Należy też pamiętać, by były one zamontowane w odpowiednio dobrane oprawki.

W salonach optycznych możemy wybierać spośród szerokiej oferty soczewek okularowych. Najważniejsze, by odpowiednio dopasować je do potrzeb dziecka. Dobrze, by były one z powłoką antyrefleksyjną, szczególnie, gdy okulary będą używane głównie w szkole lub przy komputerze. Redukuje ona odblaski, dzięki czemu do oka dociera znacznie więcej światła. Dodatkowo zwiększa odporność soczewek na uszkodzenia, które mogą powstać w codziennym użytkowaniu.

Ryzyko pojawienia się krótkowzroczności można zmniejszyć, zachęcając  dzieci do spędzania większej ilości godzin na świeżym powietrzu.

Polecamy: Jak chronić oczy dziecka przed UV?

Warto chronić wzrok dziecka przebywającego na zewnątrz, zarówno przed olśnieniami, jak i szkodliwym wpływem promieniowania UV. Dobrze się tu sprawdzą  soczewki fotochromowe. Zmieniają one barwę w zależności od natężenia światła – zaciemniają się w słońcu, a rozjaśniają w pomieszczeniach. Szybki proces dostosowania odpowiedniej barwy zapewnia komfort widzenia. Można zastanowić się także nad soczewkami barwionymi. Ich kolor da się dopasowywać do oprawki. Kolorowe soczewki mogą zachęcić dziecko do noszenia okularów, jeżeli buntuje się przeciwko korekcji wzroku za pomocą okularów.

Dla dzieci w każdym wieku okulary powinny być lekkie, gwarantują to soczewki plastikowe, o wiele lżejsze od soczewek szklanych. Są też one bardziej odporne na stłuczenie, dzięki czemu wyeliminują ryzyko przypadkowego zniszczenia, np. podczas zabawy.

Źródło: informacja prasowa, www.jzo.com.pl /ah