POLECAMY

Jak rozmawiać z dzieckiem o ekologii

Troska o nasze środowisko bezpośrednio wpływa na jakość życia każdego z nas... Oto, jak rozmawiać o ekologii z przedszkolakiem.
Jak rozmawiać z dzieckiem o ekologii fot. Panthermedia

Wychowanie przedszkolaka w duchu ekologii bywa trudnym zadaniem. Jeśli chcemy rozwijać u naszych pociech troskę o środowisko, musimy połączyć ekologię z silnymi emocjami, które mogą spowodować zmianę postaw. Dzieci emocjonalnie przywiązane do naturalnego otoczenia stają się zwykle przyjazne środowisku w życiu dorosłym. Uczucia bywają więc ważniejsze niż fakty również wtedy, gdy mówimy o ratowaniu Ziemi, ochronie środowiska i ekologii. Sami też pokazujmy malcom, co wszyscy możemy zrobić dla naszej planety.

Uroki natury

Proces, którego celem jest wyrobienie u człowieka szacunku wobec środowiska trwa latami. Z tego powodu warto wpajać dzieciom proekologiczne postawy już od najmłodszych lat. Uwrażliwiaj zatem malca na wszystkie uroki natury! Okazją do zachwycenia się światem mogą być wspólne wyprawy za miasto czy do parku. Obserwujcie owady, ptaki, różne rośliny. Tłumacz mu więc, że...
  • mrówka, biedronka, żaba to żywe stworzenia - nie wolno ich krzywdzić
  • każda roślina jest w przyrodzie pożyteczna (bo np. stanowi pokarm dla zwierząt). Dlatego nie należy bez potrzeby zrywać kwiatów, deptać trawników, łamać gałęzi
  • w lesie nie wolno krzyczeć, by nie płoszyć zwierząt. Nie powinno się też pozostawiać śmieci (np. butelek czy puszek), ponieważ ich rozkład trwa bardzo długo
  • by chronić lasy, nie marnujemy niepotrzebnie kartek do rysowania, bo papier robi się z drzew. Trzeba też oszczędzać wodę (inaczej może nam jej zabraknąć)

Razem dla przyrody

Rodzic, który sam stara się dbać o środowisko, jest nauczycielem i dobrym wzorem do naśladowania. Gasi po sobie światło, zakręca wodę, segreguje odpady, przykręca grzejniki i jednocześnie tłumaczy dziecku, dlaczego postępuje tak, a nie inaczej. Jeśli maluch nawet nie do końca rozumie, na czym polega oszczędzanie energii, wie już, co należy robić, by jej nie marnować. Wszystko to, co robimy jako rodzice, ma ogromny wpływ na kształtowanie postaw naszych dzieci w ich dorosłym życiu.

Działaj na wyobraźnię

Rozmowa z dzieckiem o ekologii nie musi ograniczać się do podawania suchych faktów czy poleceń typu „Zgaś po sobie światło” albo „Zakręć wodę w łazience”. Dzieci są otwarte na świat, zdobywają wiedzę obserwując otoczenie. Dlatego powinniśmy rozmawiać o tym, co nas otacza, robić eksperymenty i naturalne obserwacje, przeglądać atlasy i podróżować „palcem po mapie”. Pamiętajmy, aby używać prostego języka – ważne jest, aby dziecko zrozumiało to, co chcemy mu przekazać.

Dawaj dobry przykład

Dziecko jest wspaniałym obserwatorem. Przez pierwsze lata życia głównie patrzy, jak żyją rodzice i ich naśladuje.
  • Pokazuj, że segregowanie śmieci ma sens („Papier czy szkło można wykorzystać powtórnie”)
  • Nie korzystaj z samochodu, gdy możesz gdzieś łatwo dojść pieszo („Tak dbamy o czystość powietrza”)
  • Staraj się nie używać foliowych torebek („Rozkładają się w ziemi setki lat”)
  • Gaś zbędne żarówki, a myjąc zęby czy naczynia, zakręcaj kran („Nie marnujemy wody”)
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/4 lata temu
dzięki, "elektryczna pomarańcza" już za nami, rzeczywiście świetne te bajki i bardzo przystępnym językiem napisane :)
/4 lata temu
Aż z ciekawości poszukałam i przeczytałam córeczce. "Maja z wiatrem we włosach" została jej bohaterką. Dzięki za podpowiedź dziewczyny!
/4 lata temu
Są świetnie stworzone przez PGE bajki dla dzieci o ekologii. Akcja polegała na tym, że na ich fb każdy kto chcial mógl wrzucić jakieś słowo i z tego powstały bajki. Świetnie się czyta i jest skierowane właśnie dla najmłodszych . Nazywa się to Energia Słów
POKAŻ KOMENTARZE (1)