POLECAMY

Jak przygotować zwierzę na pojawienie się w domu dziecka

Często traktujemy naszego pupila jak równorzędnego członka rodziny, troszcząc się o niego jak o dziecko. W zamian za wierność i oddanie, zwierzę domaga się od nas nieustannego zainteresowania. Może się to jednak stać kłopotliwe, gdy w domu pojawi się nowy członek rodziny, w pełni absorbując uwagę właścicieli.
Jak przygotować zwierzę na pojawienie się w domu dziecka

Dlaczego nasz pupil jest zazdrosny

W sytuacji, gdy w domu pojawia się dziecko, siłą rzeczy poświęcamy mniej czasu i uwagi naszemu czworonogowi. Jest to zachowanie naturalne wśród ludzi, ale nie koniecznie zrozumiałe dla zwierzęcia, które do tej pory było jedynym obiektem zainteresowań swoich właścicieli. Nierzadko więc jesteśmy świadkami scen zazdrości, kiedy pies warczy na niemowlę albo kot ostentacyjnie mości się na kolanach pani podczas karmienia dziecka.

Aby zrozumieć tę nagłą zmianę zachowania naszego pupila, musimy wiedzieć, jak zwierzęta odbierają świat. Dla nich, szczególnie dla psów, rodzina to rodzaj stada, w którym rządzi zasada hierarchii - właściciel jest przywódcą, pies mu podlega. Kim jest zatem w tym układzie bezbronne, wymagające opieki niemowlę? W naturalnym rozumowaniu psa – to zajmujący najniższe miejsce w hierarchii członek stada.

Dlatego trudno zaakceptować psu sytuację, w której słaby, bezbronny osobnik jest brany przez ludzi na ręce, kładziony na ich łóżko czy dopuszczany do stołu. Jeżeli pies będzie znał swoje miejsce w rodzinie i respektował podporządkowaną wobec ludzi pozycję, nie będzie miał problemów z zaakceptowaniem nowego członka rodziny.

Nerwowe zachowanie naszego czworonoga wobec nowo narodzonego dziecka, to reakcja zwierzęcia na nagłą zmianę obowiązujących w domu reguł. Ze względów bezpieczeństwa i higieny rodzice często zabraniają zwierzęciu zbliżania się do dziecka, izolują je w osobnym pomieszczeniu lub nie pozwalają przebywać w jego ulubionych miejscach w domu. Frustrację czworonoga pogarsza brak czasu właściciela na zapewnienie mu odpowiedniej ilości pieszczot i ruchu.

Zwierzę czuję się niedowartościowane i odtrącone. To może spowodować uruchomienie atawistycznych mechanizmów obronnych, co objawia się agresywnym zachowaniem. Pies lub kot będzie traktował niemowlę jak rywala w walce o nasz względy. Jeżeli przez dłuższy czas będziemy lekceważyć takie zachowanie, zwierzę może zaatakować dziecko. 

Oswajaj zanim urodzi się dziecko

Warto zdać sobie sprawę, że zachowanie naszego czworonoga to w dużej mierze wynik naszego postępowania. Jeśli za bardzo folgujemy psu czy kotu, nie dziwmy się, że jest nieposłuszny i skłonny do agresji. Niestety, przez nasze często nieświadomie popełniane błędy, zwierzę trafia do adopcji bądź schroniska. W wielu przypadkach jest to decyzja zbyt pochopna, bowiem wielu niewłaściwych zachowań da się skutecznie oduczyć.

Zobacz także: Pokazuj zachowania, zamiast o nich mówić

Warto zadbać o komfort psychiczny naszego pupila jeszcze przed narodzinami dziecka. Przyzwyczajajmy go do nowych rytuałów, które staną się rzeczywistością, kiedy pojawi się w domu maleństwo. Najlepiej wykorzystać do tego lalkę. Noś ją na rękach jak prawdziwe dziecko, przewijaj, myj i układaj w wózku. Wpajaj zwierzęciu, że nie wolno gryźć i drapać becik, skakać na wózek i co najważniejsze – wchodzić bez pozwolenia do pokoiku dziecka.

Pomocne może być także chodzenie z psem na spacer obok miejsc, gdzie bawią się dzieci. Niech przywyknie do ich obecności i głosów. Powyższe ćwiczenia pomogą psu oswoić się z w widokiem nowych zachowań i sprawią, że łatwiej odnajdzie się po wprowadzeniu rzeczywistych zmian.

Pierwszy kontakt z maluchem

Podobnie jak w świecie ludzi, u zwierząt najsilniejsze jest pierwsze wrażenie, dlatego pierwszy kontakt psa z maleńkim dzieckiem powinien być pozytywny. Jak to zrobić? Matka powinna przywitać się z psem pierwsza i dać mu smakołyk lub rzucić ulubiony przedmiot. Partner powinien w tym czasie zająć się dzieckiem. Po radosnym przywitaniu ze swoją panią i oswojeniu się z nową sytuacją, pozwalamy psu powąchać dziecko. Najlepiej trzymać go wtedy na smyczy. Pozwólmy, aby pies był obserwatorem wszystkich rytuałów, które z nim ćwiczyliśmy.

Daj mu obwąchać „małego przybysza”, jego ubranka i pieluchy. Za spokojną wartę podczas zabiegów pielęgnacyjnych pochwal go i nagrodź smakołykiem. Staraj się dzielić swoją uwagę między dziecko i zwierzę, np. gdy bierzesz maluszka na ręce, w tym samym czasie pogłaszcz psa. Potem wydaj komendę „siad” lub „leżeć”, a gdy pupil ją wykona, daj smakowitą nagrodę za posłuszeństwo.

W ten sposób pies skojarzy obecność dziecka z przyjemnością (otrzymywaniem nagrody). Poza tym zbliżanie psa do naszej pociechy uwalnia w nim naturalny instynkt opieki nad najmłodszym członkiem stada. Pamiętaj jednak, że nigdy do końca nie można być pewnym reakcji zwierzęcia, dlatego pod żadnym pozorem nie zostawiaj psa samego z dzieckiem!

Zobacz także: Naucz dziecko odpowiednio traktować swoje zwierzę

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/6 lat temu
Hmm... myślę. że fajnym pomysłem będzie także, zanim przyniesiecie ze szpitala do domu dziecko, przyniesienie ze szpitala czapeczki, skarpetki, którą miało na sobie dziecko. Dzięki temu dziecko pozna już zapach maleństwa.
/8 lat temu
Haha, u nas sytuacja była odwrotna :) Nasz synek przez jakiś czas nie mógł pogodzić się z pojawieniem się w domu kota, był bardzo zazdrosny. Na szczęście po jakimś czasie się zaprzyjaźnili :)