Pobyt dziecka w szpitalu

Jak przygotować dziecko na pobyt w szpitalu?

Na słowo szpital nawet dorosłym przechodzą dreszcze niepokoju. A co jeśli na pobyt w szpitalu skazane jest nasze dziecko? Jak oswoić jego lęk i sprawić, aby czas spędzony na oddziale nie był traumatyczny? Podpowiadamy co zrobić, aby pobyt w szpitalu był dla twojego dziecka jak najmniej stresujący.
/ 02.02.2012 10:08
Pobyt dziecka w szpitalu

Twoje dziecko, które skazane jest, z jakiś przyczyn, na pozostanie w szpitalu, ma dużo obaw. Boi się czekającej go rozłąki z rodzicami, atmosfery panującej na oddziale, która daleka jest od warunków domowych. Strach w nim budzą także badania, które będzie miało wykonywane i ewentualny ból związany z nimi.

Maluch  ma prawo odczuwać strach, ale pamiętaj, że to od ciebie zależy, jak poradzi sobie  z wszystkimi lękami.

Oswój swoje dziecko ze szpitalem

Kilka dni przed planowanym pobytem na oddziale, warto udać się ze smykiem na tak zwany „rekonesans”, by dziecko mogło poznać budynek szpitalny.  Być może twój maluch nie będzie zachwycony wyprawą. Postaraj się przekonać go, że to tylko wycieczka i dziś jeszcze nie zostanie w szpitalu na noc, a ty będziesz cały czas przy nim. Postaraj się także nigdy nie straszyć swojego dziecka szpitalem.

Porozmawiaj z dzieckiem o pobycie w szpitalu

Do takiej rozmowy  pamiętaj, że warto się przygotować. Wcześniej bez obecności swojego dziecka, porozmawiaj z lekarzem  i wypytaj o wszystkie  trapiące cię szczegóły dotyczące hospitalizacji smyka. Gdy wrócisz do domu, porozmawiaj i wytłumacz dziecku, dlaczego musi pójść do szpitala. Nie nazywaj chorób fachowo, bo to nic dziecku nie mówi. Nie stosuj także przerażających opisów poszczególnych badań, bo twoje dziecko tylko się wystraszy. Nie pomożesz mu w ten sposób. Lepiej przedstaw choroby korzystając z metafor - nazywając schorzenia  „robaczkami”, „małymi, złymi krasnoludkami”, z którymi pan doktor się rozprawi, by więcej nie przeszkadzały i nie niszczyły zdrowia.

Polecamy: Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Gdy dziecko jest już w szpitalu

Aby uspokoić swoje dziecko, poinformuj  malucha, ile czasu spędzi w szpitalu. Mały pacjent może bać się tego, że zostanie w szpitalu na zawsze. Warto wcześniej przygotować kalendarz, na którym będziecie wspólnie zaznaczać upływające dni na szpitalnym oddziale. Da to twojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa  i pewność, że nadejdzie dzień, w którym będzie mogło wrócić z tobą do domu.

Jeśli nie chcesz, by maluch był zaskoczony  zbliżającymi się zabiegami, opowiedz mu  o nich bez szczegółów technicznych. Spokojnie, bez drastycznych fragmentów. Dzięki temu dziecko nie będzie wystraszone, gdy lekarz zaprosi małego pacjenta  na przykład na zdjęcie rentgenowskie.

Jeśli nagle lekarz zaproponuje niespodziewane badanie, postaraj się pod żadnym pozorem na oczach dziecka, nie wypytywać ze zdenerwowaniem po co i dlaczego należy je wykonać.  Twoje nerwowe zachowanie tylko spowoduje niepewność u twojego dziecka.

Pamiętaj, że jeśli dyspozycje zalecane przez lekarza dotyczące dalszej diagnostyki dziecka budzą twój niepokój i niepewność, nie krytykuj personelu medycznego w obecności dziecka. Twój smyk musi mieć pewność, że osoby, które się nim teraz zajmują są kompetentne i nie zrobią mu krzywdy.

Polecamy:  Jak nauczyć dziecko odwagi?

Rozmawiaj szczerze o rzeczach nieprzyjemnych

Każdy z nas wie, że zazwyczaj zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu. Przygotuj na to swoje dziecko i opowiedz mu dokładnie na czym polega narkoza. Nie ukrywaj przed nim faktu, że po znieczuleniu może czuć się przez jakiś czas źle. Jeśli dziecko wybiera się na operację, opowiedz mu o opatrunku – jak będzie wyglądać, ile czasu może się goić rana. Uprzedź, że po operacji mogą go czekać zastrzyki, pobieranie krwi i dodatkowe badania. Uspokój i zapewnij, że już niebawem wróci do domu. Ważne, by na to wszystko przygotować dziecko, mówiąc spokojnie, ciepłym tonem głosu!

Jak umilić dziecku pobyt w szpitalu?

Teraz jak nigdy wcześniej możesz spędzić dużo czasu ze swoim dzieckiem. Bądź z nim jak najwięcej, niech czuje twoją obecność. Na początku pobytu z pewnością maluch będzie zalękniony i wystraszony szpitalną atmosferą. W późniejszym czasie, gdy poczuje się już lepiej, być może nie będzie chciało z niego wyjść. Będzie zdawało sobie sprawę, że gdy wróci wszystko wróci do normy. Pójdzie do przedszkola czy szkoły , natomiast rodzice do pracy. Nie będzie z wami spędzał tyle czasu co w trakcie pobytu w szpitalu.

Jeśli jest to możliwe, zaproś w odwiedziny najlepszego przyjaciela twojego dziecka. Z pewnością mały pacjent będzie zachwycony niespodziewaną wizytą kolegi z podwórka. A może przygotujesz dla dziecka  przyjęcie powitalne z okazji powrotu do domu? Zapytaj się jakie ciasto z chęcią by zjadło, gdy wróci do domu. Przygotuj dla niego niespodziankę.  

Postaraj się zorganizować czas swojemu maluchowi. Przecież nuda to coś strasznego! Postaraj się wymyślać dziecku zajęcia odwracające jego uwagę od bólu i czekania na kolejne badania. Czytaj dziecku książki, opowiadaj ciekawe  historie, graj w gry planszowe. Jeśli twoje dziecko jest starsze, a jego stan zdrowia na to pozwala – organizuj dziecku lekcje. Dzięki temu po wyjściu ze szpitala nie będzie miało zbyt dużo zaległości.

Polecamy: Jak stworzyć silną relację z dzieckiem?

Na koniec pamiętaj!

- Staraj się nie zostawiać dziecka długo samego ze swoimi obawami i myślami. Niech czuje twoją bliskość, obecność i wsparcie;

- Jeśli pytania dziecka wydają ci się śmieszne czy irracjonalne, nie zbywaj malucha, tylko odpowiedz na tyle, ile jesteś w stanie. Niewiedza może spowodować u niego niepotrzebny lęk;

Nie lekceważ emocji dziecka. Pozwól się mu wypłakać, wpaść w gniew.  Takie oczyszczenie i wyładowanie wszystkich negatywnych emocji pomoże mu nabrać nowych sił na dalszy pobyt w szpitalu;

- Jak najczęściej chwal dziecko za jego odwagę. Mów, że jesteś z niego dumna;

- Jeśli dziecko zada ci pytanie na trudny temat, który jest ciężki także dla ciebie (na przykład śmiertelna choroba) - nie unikaj odpowiedzi. Dzięki niej pomożesz małemu pacjentowi oswoić się z dręczącymi go lękami;

- Jeśli nie umiesz odpowiedzieć na zadane przez dziecko pytanie, nie zmyślaj i nie okłamuj smyka. Poproś o pomoc lekarza lub pielęgniarkę, która pomoże ci wybrnąć z sytuacji;

- Nigdy nie szepcz z lekarzem w obecności dziecka. Pamiętaj, że ono jest cały czas w tym samym pomieszczeniu i z coraz większym niepokojem nasłuchuje szeptów  waszej rozmowy.

Wizyta w szpitalu nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń.  Zachowując spokój w obecności smyka, dając mu wsparcie i poczucie bezpieczeństwa, można sprawić, że okres spędzony na oddziale szpitalnym nie będzie  dla niego traumatycznym przeżyciem.

Zobacz także:  Co robić kiedy dziecko zgrzyta zębami?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)