POLECAMY

Jak przygotować dziecko do Wielkanocy?

Nie odsuwaj malucha od przygotowań wielkanocnych. Pozwól mu poczuć się ważnym – zachęć do pomocy , podpowiedz, co powinien w danym dniu zrobić, jak się zachować. Wytłumacz, dlaczego to święto jest takie ważne. My podpowiadamy, jak przygotować malucha do Wielkanocy!
Jak przygotować dziecko do Wielkanocy?

Zabawa - to zachęci dziecko do przygotowań

Wielkanoc to jedno z ważniejszych świąt w ciągu roku. Niezbędne jest wiedzieć, jak uporać się z obowiązkami tak, aby Twoje dziecko także było w to zaangażowane. Poznaj kilka sposobów na to jak zachęcić dziecko do pomocy.

Zamień pracę w zabawę. Polecenia, których używasz w formie rozkazu często nie przynoszą pożądanych efektów. Maluch musi dostrzec frajdę w wielkanocnych przygotowaniach. Pozwól mu na to, aby sam pomalował pisanki, udekorował koszyczek. 

Zobacz też: Jak zarazić dzieci atmosferą świąteczną

Przygotowania do Wielkanocy - malowanie pisanek

Do malowania użyj jak najwięcej kolorów, tak, aby wizualnie go zainteresowały. Nie kupuj gotowych wzorów, czy kolorów. Każde dziecko marzy o tym, aby zaznaczyć na pisance to, co jemu najbardziej się podoba. Nawet jeżeli będzie to trwało dłużej niż zanurzenie jajek w gotowej farbie, dziecko będzie miało zajęcie, które – co ważniejsze – będzie dla niego ciekawym doświadczeniem i odrobiną zabawy w całym chaosie czasu wielkanocnego.

Opowiedz o świętowanych wydarzeniach w formie bajki, ciekawej historii. Dziecko nie zrozumie idei religii, jeżeli nie będzie się ona opierała na zrozumiałym dla niego przekazie. Jeżeli zaś zrozumie, że jest to ważne święto, będzie chętniej pomagał i uczestniczył w celebracji.

Zobacz też: Już czas zaplanować święta

Nie oddzielaj malucha od wielkanocnego zamieszania. To czas, w którym powinno się spędzać wspólnie czas a nie brać całą pracę na siebie w zamian za ciszę w domu i wysłanie dziecka przed telewizor.

Pozwól dziecku na niezdarność. Stłuczenie jajka czy wysypanie soli to przecież nie tragedia. Daj mu swobodę w działaniu, w kreowaniu nowych pomysłów, wprowadzaniu je w życie.

Udaj się całą rodziną z wielkanocnym koszykiem do kościoła. Pozwólcie sobie na nieco dłuższy spacer niż zawsze, cieszcie się z możliwości spędzenia czasu razem.

Przygotowania do Wielkanocy - śmigus dyngus

Nie zabraniaj dziecku ochlapać się wodą. Lany poniedziałek to jeden z dni, na który dzieci czekają cały rok. Nie wolno oczywiście przesadzić, ale ubrania mogą przecież wyschnąć a Ty – przebrać się. Na pewno każdy ma jakieś wspomnienia z młodszych lat, kiedy uczestniczył w tym dniu z wielką frajdą.

Wielkanoc powinna być kojarzona z radosnym świętem, więc nie daj się wprowadzić w gorączkę przygotowań tak, abyś zapomniała jak naprawdę powinny wyglądać rodzinne dni wspólnie spędzone.

Zobacz też: Wielkanoc w innych krajach

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)